Lesacka kape - pokryvka hlavy

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Odpovědět
Ondra
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 26
Registrován: stř zář 26, 2007 5:35 pm

Lesacka kape - pokryvka hlavy

Příspěvek od Ondra »

Ahoj, chtel bych se zeptat, jestli nekdo nemate nejake materialy k lesackym kapim("hood"). Typicky pouzivane napriklad u Ojibwu a Cree. Bylo mi receno ze pouzivani kape je v rannych dobach zalezitost vseobecne rozsirena i mezi ostatnimi kmeny lesu, ale nejak jsem k tomu nic nedokazal najit. Vse spise severni region Velkych jezer, severo-zapad a samozrejme subarcticka oblast.

Klasicke otazky:
KDE - Idealne severo-vychodni Ojibwa(oji-cree, severne od SaultSte.Marie, jizne od Hudson Bay)

KDY - Idealne vpodstate obdobi prvniho kontaktu, polovina 17.stol az sedmiletka.

Zajimalo by me jak mohly vypada drive, nez se zacly delat z vlneneho sukna a vysivat stuhama. Kozene s chlupy navrch?
Nasel jsem odkaz na Bodmerovy malby(jasne, to je pozdejsi, ale fakt nemuzu najit takrka nic, mozna neni idealni pozuti slova "hood").

http://www.muzzleloadermag.com/HINTS%20 ... m#Headgear
Headgear
In studying the work of fur trade era artists, I've come across several items of clothing and gear not yet taken up by today's reenactors. The two styles of headgear shown here are good alternatives to the felt hat and fur cap. Probably inspired by capote hoods, this type of headgear has been pictured on both Indians and whites. The peaked hood like style was painted as being worn by an Indian by Karl Bodmer.
Bodmer traveled amongst and painted Indians along the Missouri River from 1832-1834. The "hood" appeared to have the rest of the pelt hanging down the Indian's back and a tie string under the chin. A strip of the hide was also sewn to the peak of the hood, again much like the more elaborate capotes. The second sketch shows another hood like style, one often painted by Alfred Jacob Miller, which dates it to circa 1837. For as often as Miller portrayed them, they had to have been in fair usage. Wolf ears are oftentimes clearly shown, and the material used is undoubtedly blanket. Feathers, beads and a tie string also seem to have been fairly common on them.
--Ronald Kil Albuquerque, NM, N/D 94.
Ale nepodarilo se mi dohledat a overit obraz z ktereho to pochazi. Ale uvazuju tak, ze jestli se to u Missouri udrzelo az do 1832-1834, tak nebolo pouziti kozenych kapi nici vyjimecnym.
Obrázek


Tohle je dalsi (hodne spatny) obrazek, ktery by to mohl ukazotat. Zase - nevim co to je za obraz, kdo, kdy, kde, je to prtave... :-(
Obrázek

Klasicke pozdejsi latkove kape.
Obrázek
Obrázek
http://www.womenofthefurtrade.com/wst_page10.html - na strance uplne dole

Obrázek
http://www.tfaoi.com/aa/8aa/8aa527.htm

Budu ale vdecny za jakekoliv tipy ke strihu, praktickemu pouziti a podobne. Krome par exemplaru tech latkovych jsem opravdu nenasel slusnou informaci.

Sehnal jsem jelena s chlupem, planuju ze mu predek sestrihnu do roviny, prelozim a sesiju, pridam reminek, nejakou ozdobu na spicku a bude hotovo. Ale je to jen imaginace bez podkladu :-/
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Treba to pomuze, ty zimni se podle me zavazovali pod krkem na reminek, mel jsem nekde fotku takove chlupate kapuce i s puvodnima zvirecima usima ( zkusim pohledat ) Posilam to velke at je na tom neco videt. Tanner tusim psal, ze mel na hlave tezkou kapuci z losi kozesiny, kdyz ho nejaky "kamos" vzal tomahawkem zezadu po hlave a to mu zahranilo zivot.
Přílohy
Abenaki_Couple.jpg
Abenaki_Couple.jpg (113.69 KiB) Zobrazeno 8774 x
e000756934.jpg
e000756934.jpg (87.19 KiB) Zobrazeno 8774 x
eastmanhunters.jpg
eastmanhunters.jpg (16.31 KiB) Zobrazeno 8774 x
Naposledy upravil(a) Kopnuty_konem dne pát zář 10, 2010 12:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

A jeste tady neco, nektere jsou uz latkove, ale neco je snad kuze...
Přílohy
ridishunters.jpg
ridishunters.jpg (62.9 KiB) Zobrazeno 8773 x
sn_Indian-encampment_byJPeachey_thu.jpg
sn_Indian-encampment_byJPeachey_thu.jpg (165.83 KiB) Zobrazeno 8773 x
Ondra
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 26
Registrován: stř zář 26, 2007 5:35 pm

Příspěvek od Ondra »

U toho nejspodnejsiho (jak lovi bobry kopim) bych si tipnul ze to jsou kapuce u kabatu.

Ale ta zminka v Tannerovy by to moje dilema totalne rozsekla! Mam ho nastesti doma, zkusim to najit.


Diky moc
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Re: Lesacka kape - pokryvka hlavy

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Ondra píše: Tohle je dalsi (hodne spatny) obrazek, ktery by to mohl ukazotat. Zase - nevim co to je za obraz, kdo, kdy, kde, je to prtave... :-(
Obrázek
Karl Bodmer: Pasesick-Kaskutau, Assiniboin 1833

Další jeho obraz kohosi s kápí je z roku 1834 - "Fort Clark a Missouri"
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ondra: na té druhé perokresbě, co jsi poslal je klasický mountainman.

Tyto "kápě" byly mezi mountainmany ze Skalistých hor (1810-40) běžné pokrývky hlavy (Čím to je, že jsem mezi trappery hobbysty neviděl ani jednu????) vedle plstěných klobouků. Nejčastěji se vyráběly z vlněných dek.

Otázkou je, jestli mají něco společného s těmito lesáckými kápěmi. To si netroufám tvrdit, páč bych spekuloval.
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Ondra píše:U toho nejspodnejsiho (jak lovi bobry kopim) bych si tipnul ze to jsou kapuce u kabatu.

Ale ta zminka v Tannerovy by to moje dilema totalne rozsekla! Mam ho nastesti doma, zkusim to najit.


Diky moc
Na tom obrazku s bobrama to bude nejspis opravdu kapuce kabatku. Stejne tak to asi bude i u toho Tannera, koukal jsem se schvalne ( str.180 ) a pise tam ze to byla kapuce jeho tezkeho losiho plaste. Tak zase nic:( Jinak cely vecer jsem hledal tu kapuci s usima, ale bezvysledne. Byla chlupem navrch, vypadalo to na dva sesite obdelniky s reminkem na zavazovani pod bradou. Ty usi mohli byt i "umele", ne zvireci. Ale je fakt, ze bez fotky a zdroje ma tahle informace nulovou hodnotu ze... :?
Přílohy
Jeste jsem narazil na tuhle malisset kapuci z latky, ktera ma taky kupodivu usi
Jeste jsem narazil na tuhle malisset kapuci z latky, ktera ma taky kupodivu usi
maliseet_hood.jpg (54.95 KiB) Zobrazeno 8710 x
Tahle je pro zajimavost z yukonu
Tahle je pro zajimavost z yukonu
athapascan_yukon.gif (81.25 KiB) Zobrazeno 8710 x
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Přílohy
beaverhood.png
beaverhood.png (297.26 KiB) Zobrazeno 8695 x
Odpovědět