Přesnost střelby z luku.

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Odpovědět
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Přesnost střelby z luku.

Příspěvek od Hrom »

Ahoj Všem. Střílím z dlouhého luku ale nevím jak střílet z krátkého.
Když střílím dlouhým, mohu provést tzv. zakotvení. To je, že se natahující rukou dotknu jistého místa na tváři a pak mám jistotu, že je luk vždy natažen na stejnou délku(všechny šípy mají stejnou energii). Taky tím srovnám všechno do jedné linie (paže, šíp, terč) a pokud čistě vypustím, měl bych se trefit. Jak toto zakotvení udělat s krátkým lukem ale nevím, neboť kratším šípem nedosáhnu ke tváři. Může mi někdo poradit? Děkuji, Hrom.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Nejsem teda moc odborník na střelbu z luku, ale myslím, že u krátkých luků to funguje celkově jinak. Zejména mám pocit, že u krátkého luku jde o intuitivní a ne mířenou střelu.

Krátké luky jsou luky jezdecké, používané na střelbu z koně, často na rychle se pohybující cíl (jezdec, bizon) a nějaké přesné míření zde zcela ztrácí smysl.

Na Pláních se střílelo většinou na méně než 10 metrů, při lovu bizonů řádově ze dvou metrů, zatímto u dlouhých luků to mohlo být několik set metrů.

Další věc je samotná konstrukce luku, krátké luky, pokud nejsou vyloženě slabé neumožňují držení šípu v plném nátahu po delší dobu, aby bylo možné mířit. Většina střelců, co jsem u nás viděl, tak napíná luk velice krátce, neviděl jsem nikoho, kdo by držel šíp plně napnutý déle, než okamžik, vpodstatě jde o jakési švihové nátahy.

Jeden, co mířil s plným nátahem měl tak slabý luk, že na deset metrů musel střílet obloučky.
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Bude to asi tak, že sa pri krátkom luku nijak nekotvilo na tvári. Krátky luk má krátky nátah.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

trochu jiný pohled na střílení a závěrečný kousek... no to je jízda.
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavn ... ukostrelba
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

Ty vole.....:-)...hustý borec...
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Savage píše:trochu jiný pohled na střílení a závěrečný kousek... no to je jízda.
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavn ... ukostrelba
Hluboce smekám...
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

ta pasáž otoulci je dost převratná. Co si myslíte o tom , že jezdec na koni šípy dřív poztrácel než vystřílel?
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Sapazi píše:ta pasáž otoulci je dost převratná. Co si myslíte o tom , že jezdec na koni šípy dřív poztrácel než vystřílel?
Nevím, nad tím jsem taky přemýšlel, halvně co se týče indiánských toulců užívaných na pláních. Každopádně si říkám, že ty pláňácké toulce nějak na koni fungovat museli, jinak by to indoši museli řešit jinak, když by furt ztráceli šípy. Chtělo by to tady názor nějakého zkušeného koňáka, co se s toulcem běžně pohybuje v jakékoliv rychlosti.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Koňák nejsem, ale Parkman píše,že bojovníci na hlídce se projížděli na koni s toulcem na zádech a Catlin zase popisuje ,že při lovu na bizony lovci odkládali vše co nebylo nezbytné a nechávali si v ruce jen luk s několika šípy.Přesně jak je ve videu.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Tak tak, pokud se hlídka jen projížděla, měla na zádech toulec. Když ale šlo do tuhýho, mohl si vzít jen pár šípů do ruky, páč z toulce se pomaleji vytahují a vypadávají
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Že by až tak úplně snadno vypadávaly nemyslím. Ještě jeden obraz Parkman vzpomíná a to, když se nějaká parta mladých válečníků předváděla vesnici a divoce jezdila mezi stany, ječela, mávala tomahavky a na zádech měli její členové toulce. O tom zavěšování toulce k pasu jsem už někde četl, ale nikdy jsem to na indošské fotce (což je celkem pochopitelné) ani na pikťáku neviděl.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
isnala
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 34
Registrován: pon kvě 03, 2010 10:05 am

Příspěvek od isnala »

vypadnúť až tak ľahko nevypadnú, ale veľmi to závisí na správnom nastavení popruhu. Ja z moje osobnej skúsenosti môžem povedať, že v cvale sa mi to z tulca na chrbte ťahá veľmi zle, keď ho spustím na pás a mám ho de facto na boku koňa pred sebou je to trošku lepšie, ale úplne najrýchlejšie to je keď mám pár šípov v ruke s lukom a pár v zuboch. Tak to v podstate aj popisujú viaceré pramene a nájde sa to aj na pár fotkách a piktogramoch. Inak dosť ma zaujala jeho technika, čo sa týka uloženia šípu na vonkajšej strane luku, to si na koni neviem až tak dobre predstaviť, ale však vyskúšam :D .
isnala
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 34
Registrován: pon kvě 03, 2010 10:05 am

Příspěvek od isnala »

Na tejto fotke aj ked naaranzovanej to pekne vidno ako to asi bolo v realite pri akcii
Přílohy
IMG_96024131929984.jpeg
IMG_96024131929984.jpeg (25.78 KiB) Zobrazeno 3600 x
Kaven
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 5
Registrován: pon srp 12, 2013 10:06 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kaven »

Chtěl jsem se právě zeptat co je známo o indiánském stylu střelby, ale ten obrázek to pěkně shrnuje :-) A vcelku podporuje to, co jsem si doteď myslel.

Tak si aspoň udělám reklamu - založil jsem web věnovaný tomu jak střílet z luku s velkou frekvencí výstřelů. Třeba 1 šíp za 1,5 sekundy ... nebo dokonce za 0,5 sekundy jako výše zmiňovaný Lars Andersen, i když to už teda jednoduchý není. Každopádně technik jak toho dosáhnout existuje víc a není tak těžké se to naučit. A podle obrázku vcelku odhadnu že i indiáni nějakou takovou používali. http://www.rychla-lukostrelba.cz
<a href="http://www.kozeluzstvi.cz">Domácí koželužství</a>, <a href="http://www.rychla-lukostrelba.cz">Rychlá lukostřelba</a>
Odpovědět