Dotazník- Kolik lidí v Evropě se zajímá o indiánskou kulturu

Pokec o všem možném i mimo Indiány
Odpovědět
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Dotazník- Kolik lidí v Evropě se zajímá o indiánskou kulturu

Příspěvek od Píta Ominí »

Přeposílám vzkaz od Khangiho:
Zdar,
rád bych zjistil, kolik lidí v Evropě se zajímá o indiánskou kulturu.
Proto jsem vytvořil dotazník, který jsem zveřejnil na webu
http://indians.briza.info/home
Pokud budete mít čas a chuť, tak jej prosím vyplňte. Stačí jeden člověk
za celý kmen.
Pokud máte kontakty na nějaké jiné kmeny, tak jim tento mail prosím
pošlete s prosbou o další přeposlání :-)

Díky
Khangi
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Pár poznámek:

1) Otázkou je, co si představit pod pojmem "zájem o indiánskou kulturu"? To je příliš vágní pojem.

2) Další problém je pojem "Euroindiáni". Tento pojem je unikátě český, nikde v zahraničí podobný pojem neznají (tedy kromě Slovenska). Psát proto v angličtině o nějakých "Euroindians" je dost mimo, protože nikdo z anglický mluvících netuší, o co jde.

V zahraničí je známý pojem "indian hobbyist", pod čímž si zasvěcení představí zejména dobový indiánský reenactment, jak se provozuje především v Německu. Ovšem bez jakéhokoliv náboženského či podobného aspektu, jak je běžné u Čechů či Slováků.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Dotazník jsem vyplnil, nicméně jsem reagoval podobně, jao ty. V podstatě je tím zájmem mylšeno to, že lidé jezdí tábořit v indiánském stylu (jako Rychtářov, tábory Ic a pod.) - to bylo hlavním kritériem. Prostě vyrábět si autentické věci a tábořit v nich v týpí.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak na to není třeba dělat formulář, u nás je to cca 100-200 lidí, v Polsku to bude podobné, na Slovensku pár desítek, v Německu cca 5 tisíc. Jenom na Week jezdí tak 2000 lidí.
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

Je to trochu OT ale ono by to dělalo lidí víc... jenže ani neví že něco takového je. A samotnému se to nikomu dělat nechce.
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Jen atˇ pěkně sedí doma, pak by nebylo pro samé euroindiány na loukách kam plivnout.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Eagle-Eye píše:Pár poznámek:

1) Otázkou je, co si představit pod pojmem "zájem o indiánskou kulturu"? To je příliš vágní pojem.
píšou tam že :
Hlavním kritériem pro zařazení kmene do průzkumu, je táboření v týpí (případně v shelteru).Tak takovejch tady bude mraky.
Nicméně jsem to vyplnil, třeba to tazateli bude k něčemu dobrý
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sapazi: no to jsem asi přehlíd.

Nicméně mluvit tady o kmenech, tomu taky moc nerozumím. Osobně žádný fungující neznám. Měl jsem za to, že "kmeny" tu byly aktuální tak v 90.tých letech a že jsou víceméně minimálně deset let pasé.

BtW: ty "kmeny", jak to tu bylo zavedeno Bílým Wampumem jsou taky český a slovenský vynález. V Německu mají pro změnu zase "kluby".

Lidi, co dělají třeba vojáky zase mají "jednotky" nebo "skupiny".
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Tvrdit že pojem kmeny tady zavedl Bílý Wampum je neznalostí novodobé historie.
Jen tak namátkou, už dávno před wampumem fungoval kmen Neskenon. No a pololegální polopionýrský klub ve kterém já jsem vyrůstal si říkal Kmen Čejenů, to jen tak na ukázku...
Nic to ale nemění na tom že dnes kmeny v podstatě nefungujou, spíše by se dalo říct party, nebo rodinné klany.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

No dobře, tak ne "zaveden", ale spíše "zpopularizován". WW vytvořili ukázkový kmen a kdekdo se ho snažil napodobit.

Je ale dost možné, že WW ten "kmen" zase obšvihnuli někde jinde, třeba ten Neskenon, nebo Severní Šajeny z Liberecka.

Oni taky obšvihli kde co, něco od těch Šajenů, něco od Ihoky, něco od Woodcrafterů, další triky zase od Němců. Pak se to smíchalo všechno dohromady, jako takový Eintopf a mnozí z toho čerpají ještě dnes.

Nicméně je jasné, že do budoucna bude třeba hledat nové modely, on se totiž každý po čase vyčerpá, to jinak nejde.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Myjsme si také kdysi říkali kmen a považovali to za něco jako rodinu, ale kmen to nikdy nebyl a ani nebude. Rozdíl je v tom, že u Indiánů je prostě někdo hrdý na to, že je třeba Šajen a pod., ale u nás je to něco, co je nově vzniklé, umělé, a těžko v tom vvypěstovat nějaký patriotismus a tak. A "tradice" či zvyklosti v taktov vzniklých českých kmenech jsou taky tak trochu umělá, prostě je to něco jiného, když jsem skutečný Šajen, než Bílý Wampun (tímto se nechci dotknout ani jedé skupiy :-) )
A myslím, že do budoucna snad ani nějaké nové modely není třeba hledat, zcela přirozené je, jak psal Sapazi, že jsou prostě party, a v poslední době různé rodinné klany, co jezdí pohromadě. Rodona bude vždycky rodina a bude to fungovat lépe, než v umělém kmeni.
My jsem tím tenkrát taky žili hodně naplno a skutečně jsme si mysleli, že jsme Kmen, ale s odstupem času mi to přijde legrační - kmen, když je vás tam 10-15 členů?
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Odpovědět