Indiánský pes

Pokec o všem možném i mimo Indiány
Bílá Vrána
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 29, 2010 7:39 pm
Bydliště: Střední Jižní Morava

Indiánský pes

Příspěvek od Bílá Vrána »

napadá mě jestli někdo nevíte něco o indiánským plemenu psů, jestli ještě existujou nebo jestli už ,,vyhynuli'' atp?
((0)) ((0))
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Kdysi jsem náhodou narazil na tyhle stránky - no přijde mi, že psi na každé z nich se trochu liší a spíš se domnívám, že se jedná o něco současného s odkazem na minulost, nevím, že by se dochovalo nějaké "indiánské" plemeno?

http://www.indiandogs.com/

http://www.dogbreedinfo.com/nativeamericanindiandog.htm
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Bílá Vrána
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 29, 2010 7:39 pm
Bydliště: Střední Jižní Morava

Příspěvek od Bílá Vrána »

asi se nejaký indiánský plemeno dochovalo v malým množství jak sem pochopil z tech prvních stánek, ale asi to nebude nic oficiálního, spíš něco jako je plemeno české vořech, každopádně jsou plemena, který sou z indiánskéch psů vyšlechtěný přikřížením všelijakéch evropskéch plemen
((0)) ((0))
Uživatelský avatar
Wolf loner
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 12, 2012 4:46 am
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Plemeno NAID

Příspěvek od Wolf loner »

Před pětadvaceti lety jsem choval severské psy, hasky i malamuty, a i když dnes mám doma z rodinných důvodů psy jiných plemen, rád na tu dobu vzpomínám a k přírodním plemenům mám stále hodně blízko. V téhle souvislosti mě velmi zaujal pes NAID (http://expedicebilytesak.sweb.cz/naid/index.htm) a možná by to mohlo být "to pravé sametové". Bohužel nevládnu ani financemi, ani dostatečnými jazykovými vlastnostmi, abych dokázal psy tohoto plemene v USA sehnat a přivézt do ČR. Tak bych alespoň byl rád, kdyby tento příspěvek inspiroval někoho, kdo takové možnosti má. Nebo by se chtěl pokusit psy obdobného vzhledu alespoň nakřížit z tuzemsky dostupného genofondu. Také by mě zajímalo, kdo se setkal, měl nebo v současnosti má doma s křížence AM(SH) x ČSV nebo křížence AM(SH) x BŠO a dokázal by podrobněji specifikovat jejich povahu a vzhled.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Domnívám se, že něco jako indiánský pes neexistuje. V mnoha knihách se píše, že v indiánské vesnici byly stovky nebo tisíce psů nejrůznějších velikostí a barev, bez možnosti jakéhokoliv bližšího zařazení.
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Na tohle téma jsem propátral mnoho stránek netu , sem tam i literaturu a můj názor ( závěr) . Jakýkoliv pes schopný nést nebo táhnout břemeno, nejčastěji podle mne špicovitého základu, největší předpoklady pro přežití i v zimě. Stojaté uši, protažená morda, chlupatý ocas, dvojité osrstění .
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

pobřežní Salishové a i jiné kmeny téhle oblasti. chovali jedno plemeno psa, kterého oddělovali od ostatních psů, stříhali a chlupy používali do dek

http://img10.rajce.idnes.cz/d1003/0/178 ... .jpg?ver=2
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Wolf loner
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 12, 2012 4:46 am
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolf loner »

Vlna jde získat i z jiného plemene než z tzv. "indiánského vlnového psa." Doma máme kupříkladu vlnu na svetry upředenou ze sibiřských husky. Ale bylo to získáno vyčesáváním, ne stříháním (...bych se musel na závodech za psy stydět :oops: ). Ač byli psi černo šedo bílí, je výsledná barva vlny víceméně jednotně béžová, protože je převážně z podsady, ne z pesíků. Na omak velice příjemná, ale psí vlákno nemá příliš velkou pevnost, je potřeba to prokládat něčím dalším, třeba spředenou ovčí vlnou (merino). Malamuti mají srst stejnou. Ještě lepší je srst plemene samojed. Takže myslím, že na plemeni pro vlnu až tak moc nezáleželo. Tam kde bylo chladno, byli současně i psi s takovou srstí, která byla sprádatelná. A určitě bude spřádatelná i podsada z Naida. Spíš asi záleželo na zvyklostech, zda se tím lidé chtěli zabývat nebo zda jim byla na zpracování i na odívání jednodužší kvalitní kožešina.
Přílohy
Klubko vlny ze psí srsti (sibiřský husky). Obrázek je proti realitě zmenšený napolovinu.
Klubko vlny ze psí srsti (sibiřský husky). Obrázek je proti realitě zmenšený napolovinu.
klubko-psi-vlny.jpg (14.14 KiB) Zobrazeno 7660 x
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Tak že přeci jen tu máme staré severoamerické plemeno ;-)
http://www.carolinadogs.com/
Uživatelský avatar
Amaroq
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 22, 2012 10:30 pm

Re: Plemeno NAID

Příspěvek od Amaroq »

Wolf loner píše:...Také by mě zajímalo, kdo se setkal, měl nebo v současnosti má doma s křížence AM(SH) x ČSV nebo křížence AM(SH) x BŠO a dokázal by podrobněji specifikovat jejich povahu a vzhled.
Kříženku AMxČSV mám doma já:
Obrázek
Obrázek

křížence SHxBŠO kamarádka:
Obrázek
Obrázek

Pes je subtilnější, ale na výšku jsou stejní, protože čuba má po AM kratší nohy než by měla jako ČSV. Taky je celkově mohutnější - širší. Povahově oba původně až patologicky bázliví, díky výchově čuba dnes k lidem důvěřivá, ale výrazně submisivní, se psama v podstatě bez problémů a nekonfliktní se specifickou výjimkou - feny ČSV. Vášnivej lovec, takže v lese jen na šňůře. Pes zůstal rezervovanější a lekavej, ale ne natolik, aby se s ním nedalo žít běžným městským životem.
Nevím ale, nakolik je tahle povahová charakteristika výmluvná, oba totiž za sebou mají ne zrovna růžovou minulost...

Tady ještě spolu:
Obrázek
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Krásní pejsci :D
shekadeh
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 18, 2007 4:25 pm
Bydliště: dubovce

Catahoula?

Příspěvek od shekadeh »

Ahojte a čo tak Lousianský leopardí pes /Catahoula/?Ako uvádzajú oficiálne stránky vznikol skrížením utečených mastifov ktorých využívali španieli a červeného vlka..I keď pôvodné plemeno indošov to nieje ale do histórie asi patriť bude
shekadeh
Uživatelský avatar
Amaroq
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 22, 2012 10:30 pm

Příspěvek od Amaroq »

ehm... "červený vlk" (red wolf - Canis rufus - vlk rudohnědý): takovýhle legendy má kdejaký plemeno, analýzou DNA bylo tohle šlechtění už před delší dobou vyloučený.
Uživatelský avatar
Wolf loner
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 12, 2012 4:46 am
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolf loner »

Díky za krásné obrázky i popis povah. Je vidět, že v obou případech to křížení přineslo velmi pěknou textůru srsti (a předpokládám, že i její větší klimatickou odolnost). Ta určitá bázlivost mě příliš nepřekvapuje, očekával bych ji. Je to přirozená vlastnost pro přežití, v nitru skrytá jak u ČSV, tak u BŠO. Alespoň u běloušů, co jsme měli, jsme na tom museli ve štěněcím věku hodně zapracovat, aby si pejsci na náš bláznivý lidský svět zvykli a brali ho...
Ještě bych se chtěl zeptat na pár upřesnění k oběma hafanům:
- Jak chápu, je tedy AMxČSV podle formulace "kříženka" tedy fena, nicméně, které z vstupujících plemen bylo fena a které pes?
- Totéž by mě zajímalo u psa SHxBŠO, pokud je to známo. Vpravo stojící BŠO je téže majitelky? Pohlaví bych odhadoval na psa. (Jo, bělouši, to je plemeno, které mi hodně za ta léta co je mám, přirostlo k srdci...)
- A pak bych měl ještě třetí záludnou otázku. S kým se to ta fenka přátelí na druhém obrázku odshora? To je vlčice Waja?
Uživatelský avatar
Amaroq
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 22, 2012 10:30 pm

Příspěvek od Amaroq »

Ahoj. K otázkám:
- matka ČSV, otec AM (informace není 100% spolehlivá, nemám jí od původního majitele)
- u psa by to byly jen dohady. Pokud vím, je z množírny, kde bylo možností víc. Ten druhej BŠO s PP patří jiný majitelce.
- ano, je to Waya
Odpovědět