Definice pro Living History

Indianhobby, jeho minulost, budoucnost, přínos.
Odpovědět
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Definice pro Living History

Příspěvek od Martin Hill »

vlk píše: obzvlast zaujimave je zonglovanie s pojmom "living history", ktory celosvetovo vyvolava prinajmensom slovne spory (toto myslim vazne) a kazdy si ho vysvetluje po svojom.
Píta Ouminí píše: Pro mě je living history, když už jsem nucen to slovo použít, právě to, co z historie přežívá, tedy to, co se dá do dnešní doby přenést (samozřejmě nemůžem lítat a skalpovat kde se dá). a to je spousta věcí, ne jen oděv. A taky ne jen duchovno.
Eagle-Eye píše: Living history je fenomén sám o sobě a má vcelku jasná pravidla.
Wikipedie
Živá historie či oživlá historie, často používaná je zkratka LH (z angl. Living history), je aktivita, která usiluje o co největší přiblížení se životu v určité historické době.
Jak psal Vlk s tímhle slovním spojením se dost "žonglovalo" v tématu "Dobová autenticita" v tématu je zajímavá diskuse.

Já jsem však nenašel co jsem chtěl. Jaká je tedy definice LH? Je to ta "oficiální" napsaná na wikipedii? pokud ano rozumím tomu tak že se v žádném případě nejedná jen o materiální kulturu ale o zkloubení "duchovna", materiální kultury a (nevím zda se to odlišuje od materiální kultury... myslím že ano) úkony deního života jako vaření v dobové podobě.
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Definice pro Living History

Příspěvek od Awe »

Martin Hill píše:rozumím tomu tak že se v žádném případě nejedná jen o materiální kulturu ale o zkloubení "duchovna", materiální kultury a (nevím zda se to odlišuje od materiální kultury... myslím že ano) úkony deního života jako vaření v dobové podobě.
těžko bude history "living", pakliže nebudeš s tou "materiální kulturou" nakládat dobovým způsobem... když s ní neprovádíš úkony, nejedná se v žádném případě o living history, ale o muzeum... pakliže budeš chtít s věcmi nakládat dobovým způsobem, dost možná se více či méně budeš muset dotknout i "duchovna", neboť pro dřívější obyvatele tohoto světa neexistoval svět hmotný a duchovní, nýbrž svět pouze jeden - ten v kterém žili... a řekl bych, že byl nedělitelný
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

přesně to jsem tím myslel.... asi jsem to špatně popsal.
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

LH asi nema definiciu, iba jednotlive vyklady tohoto pojmu, ktore si kazdy robi sam pre seba.
wikipedia ale podava pomerne presny vyklad toho, ako chapem LH ja osobne.
pacilo sa mi na jednej LH skupine (zapadna Europa, 15.storocie), ze maju pravidelne modlenie a kazdu nedelu na "tabore" omsu v latincine, lebo "takto to bolo..."!
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Odpovědět