STYLOVOST NA TÁBOŘENÍ

Indianhobby, jeho minulost, budoucnost, přínos.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Přeposílám názor od mé ženy Makha Ho Win, se kterým se také naprosto ztotožňuji:
Pro mě bylo vždycky důležité, přiblížit se indiánům, přiblížit se jejich kultuře, pochopit ji, snažit se ji „nasáknout“ . Protože jsem vždycky cítila, že v ní je obrovské bohatství, které mi dávalo a dává strašně moc. Pro mě osobně mlíko v tetrapaku stojící před tým mě od indiánů nijak neodděluje a v mojí snaze mi nijak nebrání. Ale co člověk to názor a cesta…Pro mě jako praktickou ženskou, jsou podobné debaty někdy dost nepraktické. Pokud sklouznou k tomu přesvědčovat s, co je lepší a jak by to mělo být, nebo nemělo být, snažit se stanovit konkrétní pravidla nebo ideologii a pak se snažit nějak přimět ostatní aby je dodržovali.
Pokud něco chci, tak to prostě dělám a jdu ostatním příkladem a lidi buď za mnou jdou nebo ne…Jde tu o přirozenou autoritu a respekt. Pokud mě Mára s Chodím (a samozřejmě další lidé kolem nich) požádají, abych mlíko nevystavovala před týpí, tak to udělám, protože si jich vážím a respektuju za to, co pro druhé a taky mě dělají a že nebýt jich tak na tomto táboření vůbec nejsem. To neznamená, že je budu ve všem následovat a otrocky poslouchat :-) Ale takové minimum snad udělat můžu. Pro mě není „váha“ názoru člověka v tom jak ji má teoreticky a „ideově“ odůvodněnou, ale v tom, co dělá a co dělá pro druhé… V tomto ohledu jsou pro mě podobné debaty opravdu nepraktické. Mě stačilo jen vědět, co by asi Mára s Chodím a spol. chtěli a já to udělám. Ne proto, že bych měla úplně ve všem stejný názor, ale proto, že zase já můžu udělat něco pro ně.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Na mojom prvom taborení som sa musel držať týchto pravidiel a bol by som rád, keby som mohol chodiť na takéto tábory aj ďalej:

1. Účastníkov tábora zastupujú a zodpovednosť za nich preberajú „majitelia“ tipi, u ktorých sú títo účastníci ubytovaní
2. Za správanie a minimálnu dobovú výbavu ( určí si každý organizátor sám ) jednotlivých účastníkov zodpovedá „majiteľ“ típí, u ktorého sú ubytovaní. Ten je zodpovedný aj za oboznámenie týchto osôb s táborovými pravidlami
3. Keďže ide o rekonštrukciu indiánskeho tábora, ubytovanie je možné iba v tipi, alebo vo „vigvamoch“ alebo trapperských prístreškoch. Organizátor si vyhradzuje právo vyčleniť vigvamy a trapperské prístrešky mimo samotný kruh tipi, kvôli dodržaniu autentickosti tábora
4. Táborenie prebieha v duchu doby od do ktorú si určí organizátor, preto po slávnostnom otvorení tábora až do jeho ukončenia nie je dovolené v tábore (t.j. mimo tipi) pohybovať sa v nedobovom a neindiánskom oblečení a obuvi a používať motorové vozidlá, motorové píly, batohy na nákupy, plastové nádoby a iné neštýlové predmety. Pri otvorení tábora bude upresnený tzv. táborový priestor a parkovanie áut, prezliekanie a ďalšie podobné činnosti budú povolené iba mimo tento priestor
5. fotoaparáty a kamery je nutné prechovávať a prenášať v nerušivých obaloch, používať ich podľa možnosti diskrétne a fotografovať osoby a predmety so súhlasom majiteľa
6. U malých detí sa toleruje používanie nedobových doplnkov v rozumnej miere a v prípade zlého počasia aj nosenie nedobovej obuvi a odevov
7. Fajčenie papierových cigariet , telefonovanie je povolené len mimo tábor
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Mno, tak to teda napíšu ač jsem nechtěl. Celá tahle diskuze je k ničemu. Neopovrhuji vašimi názory, vůbec ne spíš naopak.Velice pozorně to čtu. Všichni máte pravdu a v tom je ta potíž. Podobných i-porad jsem zažil nepočítaně a nikdy to k výsledku nevedlo. Ani teď se nepodaří stanovit závazná pravidla. Čili, osobně bych považoval za dostatečný přínos, pokud by si alespoň pár lidí co si výzvu přečtou, vybrali jeden dva body a řekli si : ejhle to je fakt,na toto jsem teď fakt prděl, na tomhle můžu zamakat, ono zlepším, vždyť to vlastně ani není tak obtížné. A garantuju vám, že pokud to udělá deset, patnáct lidí bude to sakra znát. A potom..... možná....přijde Rákosníček, nebo se odpíchneme někam dál.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Michal píše:Na mojom prvom taborení som sa musel držať týchto pravidiel a bol by som rád, keby som mohol chodiť na takéto tábory aj ďalej:
Môžeš povedať, aký to bol konkrétne tábor, kde si musel dodržiavať tieto pravidlá ??? Predpokladám, že to bolo na Slovensku.
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Wiyaka píše:
Michal píše:Na mojom prvom taborení som sa musel držať týchto pravidiel a bol by som rád, keby som mohol chodiť na takéto tábory aj ďalej:
Môžeš povedať, aký to bol konkrétne tábor, kde si musel dodržiavať tieto pravidlá ??? Predpokladám, že to bolo na Slovensku.
Na Ďubákove, ale rok si näpamätám, môže to byť tak pred cca 10 rokmi.
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Michal píše:Na Ďubákove, ale rok si näpamätám, môže to byť tak pred cca 10 rokmi.
Uvedomujem si, že to je dosť "Off topic" a väčšinu to nezaujíma, ale na Celoslovenských táboroch na Ďubákove v roku 2002 ani 2003, nikto takto táborové pravidlá nešpecifikoval, aspoň podľa pozvánky a toho čo si ja pamätám. Druhá vec je, že väčšina tieto veci z princípu dodržiavala. Takto spísané pravidlá boli súčasťou pozvánky na tábor v roku 2005 na Čiernej Lehote, ktorý organizovalo Wigmunke Oyáte a tých pravidiel bolo oveľa viac. To najproblematickejšie týkajúce sa alkoholu a drog, ktoré bolo následne dôvodom riešenia, ktoré tu už spomínal Vlk si bohužial vynechal. Navyše spísané a pridané k pozvánke, boli hlavne kvôli porušovaniu tohto pravidla. To len na doplnenie, keďže sa tu na začiatku tiež riešil alkohol na táboroch.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Tak to je zase počteníčko!
Jako obvykle, debata se zvrhal úplně jiným směrem, mimo realitu do krajiny snů a čecháčského vynalézání.

Celé je to ale o tom, že tyto pravidla tu už dávno byly a jde jen o to trochu je oprášit a zvednout zase na světlo.
Jak píše Savage, každý by si měl udělat pořádek sám u sebe. Možná taky občas upozornit souseda.. ale na konkretní věci a jak je zlepšit.
Pobavme se radši o tomto, a ještě bych rád požádal moderátora, aby většinu výše napsaných přízpěvků odsunul do jiného vlákna určeného ke tlachání.
Krom toho, čekal jsem že se tato diskuze povede na stránkách Corralu, kam patří a kde se budou vyjadřévat ponejvíce lidé kterých se to opravdu týká.
Začnu u sebe. Dobrovolně se přiznám, že jisté rezervy tu jsou.
Nejíme zrovna stylově, ale když se nese oběd ven na deku, tak bez moderních potravin.
Fousy mám- někdy.
Děcka nosí gumáky a pod šatama v chladnu civil. Žena jakbysmet.
V týpí máme mimo jiných neřádství taky třeba zapalovač, aby se mohla zapálit svíčka až se děti v noci budí.
Cigára a chlast u mě nehledejte.
Telefon je vypnutej, a když o něco jde tak utíkám za potok.
Pilu mám, škaredou zelenou, ale visí v lese na větvi mimo dohled- stejně tak kanystr.
Jak říkám je tu co zlepšovat a budu se o to stále snažit, ale doufám že po mě nikdo nebude chtít abych si vybral konktétní postavu,
pana XY z roku XX a do mrtě ho zkopíroval. To fakt ne, u mě je LH o něčem jiném
- radši budu desetkrát ročně tábořit jako Noubody z Plání , ale stylově než jednou za deset let jako Pan Autentik,
co se běží chovat když začně pršet aby mu nezmokly peříčka
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Celá tahle diskuze je k ničemu. Neopovrhuji vašimi názory, vůbec ne spíš naopak.Velice pozorně to čtu. Všichni máte pravdu a v tom je ta potíž. Podobných i-porad jsem zažil nepočítaně a nikdy to k výsledku nevedlo. Ani teď se nepodaří stanovit závazná pravidla. Čili, osobně bych považoval za dostatečný přínos, pokud by si alespoň pár lidí co si výzvu přečtou, vybrali jeden dva body a řekli si : ejhle to je fakt,na toto jsem teď fakt prděl, na tomhle můžu zamakat, ono zlepším, vždyť to vlastně ani není tak obtížné. A garantuju vám, že pokud to udělá deset, patnáct lidí bude to sakra znát.
Velmi dobře shrnuto. Škoda jen, že jsem se neudržel a zbytečně zabřednul ...
Jinak souhlasím i s tím, co napsal Sapazi, u nás je tomu podobně, prostě je co zlepšovat a to byl asi i cíl iniciátorů.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Nic proti, ale diskutují tu Ti samí lidé... celkem sem přispělo asi sedm lidí.
Z mého laického pohledu zrovna Vy si máte co vyčítat... Jasně někteří z Vás použili nit místo šlachy, nebo si spletli barvu hlinek někde ve vzoru... ale toho si normální smrtelník nevšimne...

Předpokládám, že výzva měla směřovat k "masám" a ne ke starým veteránům, které nikdo nepředělá (Sapazi si prostě mlíko vezme, i kdyby měl týpí doma nechat :-))

Podle mne stačí jediné:
1. jasně stanovit pořadatele akce
2. pořadatel před akcí nastaví pravidla
3. pravidla v průběhu táboření vyžadovat
vyjímky může udělovat pouze pořadatel...

Mně se občas také nějaké věci nelíbí, stejně jako někoho z Vás asi irituje moje solnická halena s debilní modrou... :-) Ale pokud na louce není nikdo, kdo nastaví laťku, tak ostatní neví co komu vadí... A to platí o stylovosti, programu, parkování, hygieně, etiketě...

A stále prosím pamatujte na to, že SPOUSTA lidí neví, že něco dělá blbě...

A tahle diskuse patří na louku a ne na net... na louce po třídením dešti diskutujte s rodiči, nabízejte jim řešení. Nebo v parnu přesvědčujte manželky, ať odloží ramínkové šaty. Na netu to je jen ztráta času...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Wiyaka píše:
Michal píše:Na Ďubákove, ale rok si näpamätám, môže to byť tak pred cca 10 rokmi.
Uvedomujem si, že to je dosť "Off topic" a väčšinu to nezaujíma, ale na Celoslovenských táboroch na Ďubákove v roku 2002 ani 2003, nikto takto táborové pravidlá nešpecifikoval, aspoň podľa pozvánky a toho čo si ja pamätám. Druhá vec je, že väčšina tieto veci z princípu dodržiavala. Takto spísané pravidlá boli súčasťou pozvánky na tábor v roku 2005 na Čiernej Lehote, ktorý organizovalo Wigmunke Oyáte a tých pravidiel bolo oveľa viac. To najproblematickejšie týkajúce sa alkoholu a drog, ktoré bolo následne dôvodom riešenia, ktoré tu už spomínal Vlk si bohužial vynechal. Navyše spísané a pridané k pozvánke, boli hlavne kvôli porušovaniu tohto pravidla. To len na doplnenie, keďže sa tu na začiatku tiež riešil alkohol na táboroch.
Netvrdím že to na pozvánke bolo. Píšem len že takéto nepísané pravidlá sa tam dodržiavali. O tychto pravidlách som bol poučený ked som na tento tábor išiel a vnímal som že to všetci dodržuju.
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

Stejně jako Savage si pozorně a s respektem pročítám všechny vaše příspěvky a snažím se do nich nezabřednout a tím pádem se nepouštět do nějakých slabomyslných úvah - např. jak už napsal Sapa - vybrat si konkrétní osobu,oblast a rok - to je,s prominutím,ale totální kokotina!!!!!!
Matně si vzpomínám,že táboření na Hamiltonech,pak na Rychtářově,byla vždy akce pouze pro zvané a pokud si někdo někoho vzal sebou,plně za něj zodpovídal.....ať už byl u něj v týpí nebo nebyl....
Jak už bylo řečeno - nastavit jasná a jednoduchá pravidla,která může respektovat a splnit každý bez větších zásahů do peněženky. A pokud je někdo nechce respektovat,ať jede stanovat na Lipno a tam si dělá,co chce...
Jak říkám,vždy to byla akce pro zvané o kterých je organizátor přesvědčen,že všechna tato pravidla splní.
A Ano...příspívají zde jen staří vlci,kteří už toho myslím mají odtábořeno dost a domnívám se,že zrovna pro všechny z nás,kdo tady k téhle konkrétní diskuzi přispíváme je zrovna tato diskuze úplně mimo mísu....i když vždy je na nás samozřejmě co zlepšovat:-)
Ale věřím,že i ti,kterých se tahle diskuze týká,si ji čtou stejně pozorně jako já a snad někteří dojdou k tomu,že pokud se jim na našich tábořeních něco nelíbí,tak tím,že na ně přestanou jezdit,se to asi moc nevyřeší,co????????
Střílí stromy
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 13, 2009 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Střílí stromy »

Zdarec, Mára.
Snažím se číst taky pečlivě:-)
Zkusím být stručný, i když se to ne vždy podaří - člověka napadá spousta věcí...
Předně děkuji Osniho ženě za příspěvěk.. Ne proto, že mě to zalichotilo, ale proto, že se ozvala nějaká ženská..HURÁ
1. Rychtářov. Ano, bylo to pravidlem - pouze pro zvané + ty, za které někdo zodpovídá. Taky byl znám pořadatel akce a byla i pozvánka se základními údaji, infem apod.
MUsím přiznat, že je to i má vina, že to vyšumělo. Člověkovi se nechce furt něco malovat, posílat a nakonec to vše všichni vědí...jenže ouha, postupem času se některé věci - a k tomu ta výzva míří - začaly vytrácet, a jak jsme psali, byla to i naše chyba, naše pohodlnost, naše i únava... A ukáže se. že to nevědí stejně všichni anebo pozapomněli:-)
Letošní jarní Rychtec pořádají Dead Dog Singers. Pozvánka bude, pravidla budou , a snad i dodržování...
2. Je dobře, že sem napsali i lidi se svými sebekritickými větami, vážím si toho... Ňa diskusi IC to bude, jen co se nám to tam podaří dostat...
3. Načal to tady tuším Lukáš.
Sladěnost jednotlivých věcí a oblečení do určitého období. Pro mě je to určitý vyšší level, a proto tohle po nikom vyžadovat nehodlám. Pokud člověk dojde k tomuto "poznání" nebo "přesvědčení"., je to jen super, a je vidět, že u toho LH přemýšlí....:-) Asi si opravdu těžko můžeme představit indoša, dejme tomu Lakotu, který bude mít halenu typu např. Fort Berthold a na sobě legíny s ponny beads pásy... Ale jak říkám, to dle mého "vyšší dívčí" a o to v nám v prvopočátku opravdu nejde..
4. Osobně moc nerozlišuju, zda-li jde o akcii IC nebo ne, potažmo to vztahuji i na lidi - člen, nečlen - nesnažím se v tom vidět rozdíl (ano, možná je to špatně, ale jsme řekl, rybníček je příliš malý...:-) a tak nevidím důvod, proč by tahle výzva měla být vztahhována pouze k Rychtářovům. Oosbně si myslím, že například u tábora IC, by mohl platit stejný princip - někdo jej pořádá, stanoví podmínky a ostatní se rozhodnou, jeslti jim vyhovují nebo zda-li opravdu chtějí tak moc jet, že je budou respektovat či napraví drobné "chyby" aby se mohli zúčastnit...
5. Alkohol. Osobně to vidím takhle. Netáboříme u pevnosti, snažíme se být co nejdál od civilizace, tak proč si omlouvat chlast tím, že je stylový.. Pokud budu tábořit u westernového městečka, na akci třebas, tak ok, ale počítejte i s tím, že vás budou v noci budit opilí kovbojové, nedej Bože, po vás střílet ostrýma,(zažili jsme to:-(
Trapery na naše táboření také moc nezveme, protože právě alkohol byl příčinou neshod a nešvarů. To, že to ale nemusí být problém pouze v souvislosti s trapery tu zmínil tuším Osni - opilej Napalm, napadení ženy ve vesnici, příjezd policie an táboření a pak taky , bohužel, nerespektování zákazu...

To je asi teď vše..přišel jsem z práce a su dead... Mára
Muži mají své sny a ženy děti...
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Métá?xestse Ohnéssese píše: Z mého laického pohledu zrovna Vy si máte co vyčítat...

Předpokládám, že výzva měla směřovat k "masám" a ne ke starým veteránům, které nikdo nepředělá
Ó, tak tady pozor!
už v samotné "výzvě" je psáno že i ostřílení táborníci mají co zlepšovat, ne že by šlo o prudění na nováčky, zkrátka že na stylovost se poslední dobou tak nějak kašle a každý, i včetně nejzkušenějších má jisté mezery.
Když už mě Mitah pasoval do pozice starýho vlka a prozradil na mě další neřest kromě těch které jsem uvedl sám tak můžu přidat i pár dalších prohřešků které jsem zahlídl u ostřílených táborníků, někdy i samotných pořadatelů táboření.
Možná se potrefená husička ozve a bude se ospravedlňovat....
ale věřte, že pokud tyto prohřešky uvidí začátečník, bude je považovat za normální a zanedlouho můžeme jít s celou stylovku do háje

-někteří chlapi chodí v botách!
-ve stanu u ..... mi nabízeli víno
-balík pemprsek a kabelu s nákupem .... ledabyle překryl kusem deky a šupajdí s tím do tábora.
-u venkovního ohniště seděl .... a kouřil filtrovaný cigára (sice stylově, značku Red White ale to stejně není ono)
- .....běžně chodí v tesilech a polobotkách (ikdyž prý dělá rezervační období, je to na táboření divný)
-když přijela na táboření civilní návštěva k ..... , byla propašována do týpí zakryta dekou
- "přivezl jsem ti ty překlady!" zahalekal .... a položil k táborovému ohništi igelitku s papírama. Okolosedící ostřílení táborníci si je hned rozeberou a prohlíží veřejně všem na očích (občas k vidění i s digitálními nosiči informací)
Místo těch teček jsem schopen dosadit jméno, v jednom případě i svoje, ale nemyslím že by bylo potřeba.Je na místě si uvědomit že stále je co zlepšovat a to u každého z nás. A pokud jde o zkušeného táborníka, tím spíš.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Člověkovi se nechce furt něco malovat, posílat a nakonec to vše všichni vědí...jenže ouha, postupem času se některé věci - a k tomu ta výzva míří - začaly vytrácet, a jak jsme psali, byla to i naše chyba, naše pohodlnost, naše i únava... A ukáže se. že to nevědí stejně všichni anebo pozapomněli:-)
Letošní jarní Rychtec pořádají Dead Dog Singers. Pozvánka bude, pravidla budou , a snad i dodržování...
Nevím, jak to plánujete, ale myslím, že už dnes stačí pozvánka elektronická. Vím, že obrázek v obálce zaslaný poštou má své kouzlo, ale je to dost výdajů, psaní adres a práce pro pořadatele
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Pokud by to někoho zajímalo, napsal jsem krátký článek o reenactmentu a tvorbě postavy.

http://buffalodays.cz/clanky/index.php?a=22

Je to pro ty, které tohle téma zajímá a chtějí se v tomto směru postunout někam dále.

Je mi jasné, že jsou tu i lidé, kteří to berou jinak a "tvorba postavy" je proti jejich pojetí. To není nic proti nim. Jenom jsem chtěl udělat určitou "kuchařku" pro ty, které tohle zajímá. Pokud vás to nebere, číst to nemusíte.
Odpovědět