Kde sehnat kůže?

Činění kůží přírodní cestou
Uživatelský avatar
Catí Wací
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 13, 2007 1:18 pm
Kontaktovat uživatele:

Kde sehnat kůže?

Příspěvek od Catí Wací »

Ahoj. Chtěl bych se zeptat, kde berete nevydělané kůže. Předpokládám, že nelítáte po lesích a nepytlačíte po nocích. Tedy asi kupujete. Kde? Za kolik? Jak taková místa sehnat?
A nevíte někdo o místě, kde by se daly odbírat kůže v okolí Prahy nebo Kladna?

Díky Ćatí
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Tahle otázka by měla být spíš v poptávce...

Zkus myslivecké spolky v okolí Kladna. Srnky, zimní lišky by ti mohli nosit zadara (nebo lahev něčeho na zahřátí). Jeleni bohužel nikde v okolí Prahy nepobíhají...
Surové kůže se dají koupit v Solnici (koželužna Solnice), a pošlou Ti to i poštou...
A pak kamarádi, co se rádi podělí o své zdroje...
Víc dostupných, spolehlivých zdrojů nemám. Jsem od Kolína, mám stejný problém.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Catí Wací
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 13, 2007 1:18 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Catí Wací »

Métá?xestse Ohnéssese píše:Tahle otázka by měla být spíš v poptávce...
Jsem z těch vláken celý jelen. A syrový. Nicméně mezi kůžema se to taky neztratí.
Jinak díky za tip.
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Métá?xestse Ohnéssese píše:Jeleni bohužel nikde v okolí Prahy nepobíhají...
třeba na Brdech pobíhají a to je velice blízké okolí Prahy :twisted:
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

na slovensku existuje firma ZVEREX, ktora vykupuje divinu, cele kusy a tam kupujeme koze z jelenov. urcite existuje aj nieco take u vas. pre nas je to najspolahlivejsi, najlacnejsi zdroj, koze su strojovo stiahnute - bez jedineho zarezu a mozes si v mrazaku vybrat ....
kazdorocne odtial berieme cca 40 kozi
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

taky jsem řešil tento problém (i když jsem zjistil že né tak velký ,jak se časem ukázalo ).nadělal jsem si spoustu známých mezi myslivcema,ale to řeší jen ty menší kůže jako jsou srnčí,psi,kočky atd.Jeleni a daňci se občas taky zadaří,alekvalita je pofiderní.Vyřešil jsem to tak že jsem si na netu našel nejbližšího kožkaře(nákupčího kůží) co jezdí po okolních městech a vesnicích a skupuje kůže od myslivců a chovatelů.A s tím jsem se domluvil že ty lepší kusy mi bude dávat bokem.Jinak jeleny nakupuju p o 200kč 1ks. Skus gogle vyhledávač (výkup kůží)a nebo (interlov) :P


nepo mně ještě napadla Kara.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Dano píše:kazdorocne odtial berieme cca 40 kozi
To stihneš Dano všechno za rok zpracovat?! ?!
No tak asi jo, ale pro mě je to při současném objemu jiné práce mimo hobby těžko představitelné, nebo by mě moje ženská vykostila i s těma kůžema. :mrgreen:

Předpokládám, že to není jen pro vlastní potřebu?!
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Teď jsem si představil tu hormadu čtyřiceti jeleních kůži cca 180x140 cm před vchodem do domu. Kolik může být volně žijící jelení zvěře na Slovensku?!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dano píše:na slovensku existuje firma ZVEREX, ktora vykupuje divinu, cele kusy a tam kupujeme koze z jelenov.
Nemají nějaký závod také v Nitre? Už jsem o tom slyšel, strojově stáhnuté kůže bez zářezů. Bohužel jsou prý zmrazené, takže není možné přímo vidět velikost kůže atd. Přemýšlel jsem, že bych tam zajel, otázkou je, jak bych ty zmrazené balíky převezl přes hranice.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Siky: 40 kusů není žádné terno, brali jsme i přes 100 ks za rok. Někteří zákazníci (zahraniční) si bez problému objednají i 10 hotových mozkovek naráz, i víc.
Například v solnici jim projde rukama řádově desetitisíce kůží ročně. V přírodě je u nás i na Slovensku vysoké zvěře na statisíce kusů. v USA se střílí ročně miliony kusů vysoké. Samozřejmě by se to dalo dohledat přesně.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

to neboli vsetko koze pre mna, ja mam z toho zopar kozi. to sme sa dali dohromady z celej skupiny aby sa tam islo pre koze centralne. cena jednej koze tam je s DPH 100.- Sk + naklady na dopravu.
uz si to nepametam, ale rocny odstrel len jelenej zveri bol volakedy na slovensku v tisicoch kusoch a to som povedal asi aj malo...
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

EAGLE-EYE píše:
Nemají nějaký závod také v Nitre? Už jsem o tom slyšel, strojově stáhnuté kůže bez zářezů. Bohužel jsou prý zmrazené, takže není možné přímo vidět velikost kůže atd. Přemýšlel jsem, že bych tam zajel, otázkou je, jak bych ty zmrazené balíky převezl přes hranice.
zavod je aj pri Nitre (Lužianky), ale tam nemaju jelenie koze. Hlavny zdroj je v Šali, cca 25 km od Nitry. to ze su zmrazene nie je problem, hlavne ak sa berie vecsi pocet kozi, podla velkosti balika vidis ci beries jelena alebo lan a ked beries koze na viacere pouzitie (na oblecenie, parflešovky,...), tak si potom z toho vyberies.
prevoz cez hranice by mohol byt komplikovany, hlavne pri iniciativnych colnikoch....
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Moje zkušenost se získáváním kůží je taková, že není problém sehnat kůži, ale problém je sehnat kvalitně staženou kůži. Bohužel myslivci to z 90% neumí a podezřívám je, že ani netuší, jak by správně stažená kůže měla vypadat a jak se správně stahuje. To není problém jen myslivců, ale i řezníků a dealerů kůží u nás, ale stěžují si na to svorně braintaneři po celém světě, viz braintan.com apod. Nevím, do jaké míry je to věc lajdáctví, nevědomosti a nebo i jistého primitivismu těchto lidí, co s kůžemi pracují. Asi to bude často kombinace těchto vlastností.

Problémem No 1) je dořezaná masová strana, jakožto typická ukázka mentality a práce průměrné myslivecké LAMY. Tímto nedostatkem se pyšní cca 80% kůží. Samozřejmě, že kůže se zářezy v menším rozsahu se dají ještě použít, ale zářezy znatelně snižují jejich jakost. Pořezaná místa jsou nejen ošklivá, ale i zeslabená a je zde vyšší riziko protržení kůže.
Na starých originálech se dořezané kůže objevují minimálně, pokud vůbec. Je jasné, že indiánky prostě uměly kůže stahovat kvalitně. Ostatně to není žádná věda, důležité je nepoužívat u toho nůž, kromě fáze počátečních řezů. Pak jde kůže krásně sloupnout jako slupka z cibule. Sice to chce trochu síly, ale jde to. Dojde tak k čistému oddělení kůže od masa, potaženého tenkou blankou. Nedochází k poškození kůže ani masa. Je to rychlejší a efektivnější, než stahování s nožem, které celou práci jenom pokazí.
Osobně se striktně vyhýbám veškerým kůžím byť jen s jedním zářezem, ale někdy je to velmi těžké, protože když kůže uschne, zářezy se stáhnou a jsou téměř neviditelné. Na mokré kůži jsou zářezy vidět dobře.

Docela by mě zajímalo, jak dlouho budou ještě myslivci pokračovat ve svém šlendriánském díle, než jim dojde, že když se naučí správně stahovat kůže, ušetří práci sobě i jiným, neznehodnotí relativně cenný materiál a nebudou si dělat negativní reklamu. S tím vyvstává otázka, jestli se myslivci v rámci celé myslivosti nechovají stejně amatérsky, jako u stahování kůží.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dano: díky, chystám se tam už pár let, ještě zkusím naťuknout ty celníky. Možná, že by šly i u nás sehnat strojově stažené kůže, zatím nevím kde.

Další otázkou je velikost jelenů. Slyšel jsem, že jeleni co žijí na Slovensku jsou karpatští jeleni, zatím co v ČR žijí evropští, kteří jsou mnohem menší. Prý ti slovenští mohou velikostí konkurovat wapitimu.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

..... z uvedenych dovodov sme hladali kvalitny zdroj kozi a nasli sme ho...
...Šalianske koze nemaju ziadne zarezy...
Odpovědět