Kde sehnat kůže?

Činění kůží přírodní cestou
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

EAGLE-EYE píše: Další otázkou je velikost jelenů. Slyšel jsem, že jeleni co žijí na Slovensku jsou karpatští jeleni, zatím co v ČR žijí evropští, kteří jsou mnohem menší. Prý ti slovenští mohou velikostí konkurovat wapitimu.
poviem to jednym slovom - NEMOZU. osobne som volakedy zohnal kozu zo štvorky JELENA (vek nad 10 rokov, alebo 12?), to su najvecsie koze ake mozes zohnat, ten jelen bol z Liptova - podtatranec :), celkom slusna velkost, nasledne bol vymozgovany. a teraz jeden kamos zohnal LAN WAPITIHO, bez nejakeho vyberania velkosti, vyrobil mozgom a jednoducho povedane tie koze su navzajom velkostne rovnake. a ako som tu uz niekde pisal ta lan je polovicnej hrubky ako nas jelen....
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

EAGLE-EYE píše:Nevím, do jaké míry je to věc lajdáctví, nevědomosti a nebo i jistého primitivismu těchto lidí, co s kůžemi pracují. Asi to bude často kombinace těchto vlastností.
Já by z nich blby nedělal. Vždyť nemají nejmenší důvod proč by se něčím takovým jako je "kvalitní" stahování měli zdržovat!
Když jim zaplatíš, nebo je nějak jinak motivuješ, aby stahovali pořádně, tak si dají více záležet a časem se to naučí. Ale žádnej normální člověk nebude něčemu věnovat více úsilí než je nutné, pokud to pro něho není nějakým způsobem výhodnější...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Awe: jistě, že na tom nemají zájem, vždyť dostanou pár korun za kůži, pokud vůbec něco. Často kůži v lese zakopou, protože se jim nevyplatí to kvůli padesátikoruně někam tahat, a že taková mokrá kůže z jelena není lehká. Přesto si myslím, že se kvalitní stahování vyplatí. Když se to udělá dobře, tak je to rychlejší, čistší a méně pracné. Nepoškodí se kůže ani maso. (Mimochodem, když se prořeže kůže, a tím pádem i maso, začne se dříve kazit. O prořezaná místa začnou projevovat zájem mouchy, které se snaží klást vajíčka, zatímco do masa chráněného blánou nikoli).

Stejně je zajímavé, že tu funguje trh s kůžemi, které jsou z velké části zmetky a zatím to nikomu moc nevadí. Asi je to tím, že není dostatečně důrazná poptávka po kvalitních kůžích, tj. lidem, i českým indiánům je to jedno. Osobně jsem ochoten zaplatit více, za kvalitně staženou kůži, jak za zmetek. Pokud nás bude takových více, může se situace na trhu změnit. To by bylo ale potřeba diferencovat kůže hned když se nakupují od dealerů nebo přímo myslivců. Prostě jim dávat za dobré kůže klidně dvě kila a za pořezané pajcku, nebo jim je prostě hodit na hlavu.
Asi největší výkupce, solnické koželužně je zatím to fuk, ti vykupují od kusu, bez ohledu na kvalitu a zatím jim to stačí ke spokojenému, ale proletářskému životu. Kdyby diferencovali, stálo by je to sice třeba člověka navíc a tím pádem měsíčně řádově 20.000,- CZK ale zvýšila by se výrazně kvalita kůží, což by jim mohlo přnést měsíční zvýšení zisku o statisíce korun, možná i více.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Ke kvalitě:
Tak v Solnici vykupují "prý" kůže podle kvality. Jenže prý jsou myslivci při stahovaní už pod parou, tak jim je to jedno :roll: (tomu říkám názor z druhé strany :D )
Jinak i tam berou kůže z jatek, tedy strojově stažené... ale z některých jatek na tom zůstává spousta masa...

K vápnu:
Někteří indoši si od nich prý berou kůže z louhu a šetří si tak práci se škrabáním... Jen je potřeba z kůží to vápno pořádně vyprat (potok to, zdá se jistí).

Prodávám, jak jsem koupil...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Métá?xestse Ohnéssese píše:Ke kvalitě:
Tak v Solnici vykupují "prý" kůže podle kvality.
Myslím, že ne, zrovna jsem tam byl dneska nakupovat surovinu a do kanclu jsem si nesl lísteček "x jelenů, y daňků, atd. atd." a ta kočka se spletla a myslela si, že jsem je tam přišel prodat. Spočítala to a jala se mi vyplácet peníze. Tak jsem ji opravil, že kupuju, neprodávám. Tak to spočítala znovu a byla to zcela jiná suma (aspoň vím, kolik % na tom mají" :wink: Viděl jsem ten výkupní ceník a žádné třídy tam nebyly, prostě fixní výkupní i prodejní cena za kus, jediné co se rozlišuje je daněk/koza/jelen/.... atd.
Métá?xestse Ohnéssese píše: K vápnu:
Někteří indoši si od nich prý berou kůže z louhu a šetří si tak práci se škrabáním... Jen je potřeba z kůží to vápno pořádně vyprat (potok to, zdá se jistí).
To berou většinou na bubny. Louh odstraní chlupy, ale neodstraní papilární vrstvu (epiderm), jejíž odstranění je pro vyčinění kůže kruciální.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

myslím že s tím epidermem to taky neplatí vždy a u všech kůží
http://www.nahraj.cz/down/1229462266/IMG_1855.JPG.html
Jo a když se tak zamyslím,tak soudím že činění kožešin je vlestně taky s
(papilární vrstvou)
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Métá?xestse Ohnéssese píše: K vápnu:
Někteří indoši si od nich prý berou kůže z louhu a šetří si tak práci se škrabáním...
Na cineni to neni, ale na male veci z rawhide je to dost dobry.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

[quote="Métá?xestse Ohnéssese"]
Surové kůže se dají koupit v Solnici (koželužna Solnice), a pošlou Ti to i poštou...


A kde sehnat mozek?Taky v koželužně v solnici?
:?: :?: :?: :D
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Vyzkoušej řeznictví nebo jatky v okolí.
A kdyby bylo nejhůř tak máš tchýni :twisted: :twisted: :twisted:
na každů sviňu sa někde vaří voda
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

Jo díky ,tak já se podívám do nějákeho řeznictví. :D :D :D
Uživatelský avatar
iktome
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: pon říj 08, 2007 4:58 pm

Příspěvek od iktome »

Mohu jen doporučit koželužnu v Solnici dobrá cena a velký výběr kůží.
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

výkup

Příspěvek od akicita »

Malý dotaz: Za kolik v Solnici vykupují kůže z vysoké. (řekněme velikost průměrného jelena evropského)?
Akičita
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Myslím, že kolem stovky za kus. Budeš jim nějaké prodávat, že se ptáš?
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Re: výkup

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

akicita píše:Malý dotaz: Za kolik v Solnici vykupují kůže z vysoké. (řekněme velikost průměrného jelena evropského)?
Nevím to přesně, ale řekl bych že to bude nějak tak jak říká eagle. Jestli chceš tak se ti můžu zeptat.
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Ne Ptal jsem se proto, že jeden chlápek mi chtěl prodat jelena (200 * 130 cm) za 400 stovky :evil: :twisted: Jinak by to taky prodal do Solnice. Já jsem si to pak rozmyslel a udělal jsem asi dobře, že?
Akičita
Odpovědět