Psí bojovníci

Pokec o všem možném i mimo Indiány
Jestřáb
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: ned bře 06, 2011 7:14 pm

Psí bojovníci

Příspěvek od Jestřáb »

Psí bojovníci jsou víceméně spjati s kmenem Čejenů a prosluli svou nenávistí k bělochům. Mě by zajímalo, jaký na ně máte názor.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

a co tě zajímá? nějak nechápu zadání, mám na ně stejný názor jako na ostatní spolky.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Raději jsem to tu promazal. Máte pravdu kluci. Takhle je to lepší.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Eagle-Eye píše:Raději jsem to tu promazal. Máte pravdu kluci. Takhle je to lepší.
Tohle má být fórum? Spíš nástěnka kde paní učitelka ostraňuje lechtivý obrázky co jí tam žáci přišpendlili :!:
Sleduju už delší dobu že sotva se tady objeví přízpěvek který vypovídá o tom co si dotyčný opravdu myslí a ne co někde vygúglil, moderátor ho hbitě smázne.
Jsem pro větší svobodu projevu a míň nudy.
Snad si to někdo stihne přečíst než mě taky máznou. :evil:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sapazi: jo, až na to, že ty smazaný kontroverzní příspěvky byly moje vlastní.

Jinak s tebou 100% souhlasím. Já svoje vlastní názory na tohle forum taky už raději nepíšu z obavy abych někomu nešlápnul na kuří oko.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Re: Psí bojovníci

Příspěvek od vlk »

Jestřáb píše: ...víceméně spjati s kmenem Čejenů...
povedal by som, ze sajensky "Psi vojaci" mali len najlepsi marketing. :-)
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Jestřáb
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: ned bře 06, 2011 7:14 pm

Příspěvek od Jestřáb »

Ten můj příspěvek je moc obecný, musím ho upřesnit.
V 19. století armáda "zavírala" indiány do rezervací a v těch bylo s indiány zacházeno "otřesně". Takže Psí bojovníci útočili na města, zapalovali domy a stříleli nevinné lidi. A mě zajímá, co na to říkáte? Psí bojovníci by to přece jinak nedělali, kdyby si s indiány armáda nedělala, co chce, nebo dělali?
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

A co jako?! My to můžeme vzít pouze jako historický fakt. Nic víc.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Jestřáb píše:Ten můj příspěvek je moc obecný, musím ho upřesnit.
V 19. století armáda "zavírala" indiány do rezervací a v těch bylo s indiány zacházeno "otřesně". Takže Psí bojovníci útočili na města, zapalovali domy a stříleli nevinné lidi. A mě zajímá, co na to říkáte? Psí bojovníci by to přece jinak nedělali, kdyby si s indiány armáda nedělala, co chce, nebo dělali?
Co by nedělali? Nevraždili nevinné? Pojem viny je ošemetná záležitost. Pokud vina ženy spočívá v tom, že porodí dalšího nepřátelského bojovníka, vina dítěte v tom, že z něho ten bojovník vyroste, pak by Psí bojovníci a nejen oni nevinné ať bílé či rudé nikdy nevraždili.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

navíc v dějinách neexistuje KDYBY
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

suhlas, clovek ako tvor na vrchole potravinovej pyramidy (az na obcasne vynimky) proste musi byt sam sebe predator! deje sa to vsade na svete, uz mnoho storoci...
je mi luto ze niekto opat pride o romanticku predstavu. alebo vlastne ani nie... :twisted:
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Jestřáb
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: ned bře 06, 2011 7:14 pm

Příspěvek od Jestřáb »

O romantickou představu už jsem přišel dříve, nicméně si ale myslím, že indiáni rozhodně tak špatní nebyli. Četl jsem např. o vláce, že u indiánů nebyli skutečnými válkami, jak je známe my, ale byli to jen přepady a nájezdy. Navíc, indiáni dlouho válčit nevydrželi a přestalo je to brzy bavit.
Myslíte, že se indiáni vraždili navzájem, jen tak pro radost?
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Jestřáb píše: Myslíte, že se indiáni vraždili navzájem, jen tak pro radost?
Nevím jak indiáni, ale Šajeni jiné etnika zcela určitě. O militantních Psích mužích to pak platí dvojnásob.

Mimochodem z tvých nahození témat mi není jisté zda tě zajímají Psí bojovníci (válečnická společnost) nebo Psí muži (významná šajenská tlupa a svého času i třetí šajenský kmen).
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vzájemné vyvražďování mezi indiánskými kmeny bylo kromě lovu a dalších činností nejzábavnější kratochvílí zejména mladých mužů.

Podle toho, jak byl válčeník zdatný v boji byl i hodnocen v kmenové hierarchii. Stejně tak, jak v dnešní společnosti je sociální hierarchie hodnocena prizmatem především peněz, u indiánů to byla především schopnost zabíjení a mrzačení nepřátel.

Nejrůznější hrůzné trofeje, jako usekané končetiny či skalpy byly běžnou ozdobou jak týpí, tak i samotných lidí.

Stejně jako jsou v dnešní době fetišizovány peníze, u většiny indiánských národů ty bylo válečné umění, potažmo schopnost páchat fyzické násilí.

Terčm fyzického násilí indiánů (jak vzhledem k bělochům, tak i mezi sebou navzájem) byly běžně i ženy a děti.

Často se stávalo, že byly zabity ženy, které šly za tábor vykonat potřebu.

Úkolem členů válečnických spolků bylo právě mimo jiné hlídat členy kmene, kteří se vzdálili z tábora a často se stávali obětí nepřátelských útoků.

Většina tradičních domorodých společenství glorifikovala fyzické násilí a válku, která byla povýšena na nejvyšší ctnost. Nepředstavitelná krutost, mučení a mrzačení byly pro indiány zcela běžné záležitosti.

Bez výčitek je páchali druhým, ovšem na druhou stranu počítali s tím, že sami zemřou násilnou smrtí a od dětství se připravovali na to, aby tento okamžik přijali s náležitou důstojností.

Pro příslušníky válečnických spolků to platí dvojnásob.

Přítomnost bělochů s tím nemá pranic společného. Tyto zvyky panovaly již stovky a tisíce let před příchodem bělochů na severoamerický kontinent, jak je zřejmé z např. archeologických vykopávek.

Jedním z hlavních cílů ustanovení rezervací bylo mj. právě zamezení neustálému mezikmenovému válčení a všudypřítomnému vraždění a fyzickému násilí.

Hlavní rezervační frustrací zejména mladých mužů tak bylo, že již nemohli zvyšovat svůj sociální status hrdinskými činy (rozuměj vraždění a krádeže). Tím se jim zhroutil svět a nově budovanému světu založenému na hromadění majetku vydělávání peněz nerozuměli. Proto se v rezervacích začal rozvíjet alkoholismus, letargie apod.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Abych nebyl osočen z jednostrannosti:

ohledně krutosti běloši za indiány nijak nezaostávali. Také dovedli být sadističtí, když přišlo na věc (např. Sand Creek).

Rozdíl mezi indiánským a bělošským válečnictvím je v tom, že běloši válčili primárně, aby dostáhli konkrétních cílů či výsledků. Když byl cíl dosažen, válka skončila.

Indiáni válčili především pro radost, byl to pro ně adrenalinový sport. Ovšem když přišlo na věc, uměli také sledovat určité cíle, například vybití celého kmene za účelem zisku ekonomické výhody a podobně.
Odpovědět