Látkové, bělošské košile v 19.století

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Látkové, bělošské košile v 19.století

Příspěvek od Eagle-Eye »

Nový článek

http://buffalodays.cz/clanky/index.php?a=35

Takto vypadaly dobové košile v 19.století. Návody, co jsem viděl na stánkách corralu od Tiwáhewin byly z větší části zcela nesprávné.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Nedávno jsem se tímto tématem také zabýval a chybí mi tam zcela pominuté V límečky, klínky ve spodních rozparcích, nebo velmi důležité délky prostřihů, občasná absence légy atd...
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

No, ten článek by mohl být podrobnější, ale není to jeho účel. Ty informace, které tady zmiňuješ jsou již velmi podrobné a kdo má o tohle zájem do hloubky, tak si ty informace jistě odněkud vytáhne.

Články na buffalodays jsou víceméně pro indoše a tam jde málokdo takhle do hloubky. Navíc ještě u látkových košil. Takže stačí všeobecný přehled.

I takhle to málokdo převede do praxe, tedy myslím, ty informace, které tam píšu.

Troufnu si říct, že 90% současných hobbystů ty články naprosto nezajímají a koho to zajímá, tak to stejně nepřevede do praxe.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Mám doma košili z režné lněné látky ušitou podle návodu na lakotove.yc.cz nebo tak něco ale po přečtení článku jsem zjistil že je to tak kombinace dvou stylů-takže jsem se rozhodl udělat košili novou-dělala se z tohoto materiálu?
A když ne tak kde se dá sehnat kaliko-hledal jsem ale zdá se mi že jsem na něj kdysi narazil na internetu na české stránce ale ted jsem to už nenašel....
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Režná lněná látka je OK a kaliko lze snadno sehnat v každém krámě s metráží.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Námomóhtóhta píše:Nedávno jsem se tímto tématem také zabýval a chybí mi tam zcela pominuté V límečky, klínky ve spodních rozparcích, nebo velmi důležité délky prostřihů, občasná absence légy atd...
Mně to zajímá-zrovna šiju novou látkovou košili a rád bych o těhle termínech něco věděl-viz: V límečky, klínky ve spodních rozparcích nebo prostřihy???
krik
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 04, 2012 4:40 pm

košela

Příspěvek od krik »

Zdravím Vás,

chcel by som sa spýtať či košeľa ktorú bude vidno na obrázku je košeľa ktorú tu spomínate látková. Na tom obrázku sa mi páči hlavne tá zelená, je možné v dnešnej dobe ešte niekde takéto čosi kúpiť alebo vedel by to niekto ušiť napríklad aj z Vás? Rád by som ju kúpil aj na dobierku nakoľko ja sa do šitia nevyznám a absolútne by som nevedel ani návod ako sa šijú. Ak by ma niekto vedel nasmerovať prípadne to vedel ušiť prosím dajte vedieť.

ďakujem (:
Přílohy
Mohicans.jpg
Mohicans.jpg (38.23 KiB) Zobrazeno 9117 x
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Košile na obrázku není 19 století ( jak je v názvu tématu ) ale století 18.
Pořídit se určitě dá , třeba zde : http://nibowaka.webnode.cz/
Nemá je v nabídce, ale určitě se domluvíš.
Vichrice
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 34
Registrován: pát úno 09, 2007 10:06 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vichrice »

No vlastně to není, ani tak mimo období, nedávno se to řešilo u Aweho, jestli je toto filmová fikce? Tahle překrývací varianta je pro 18. století nejistý kus oblečení. Nemyslím dlouhou vrchní loveckou košili, ta je 100%. Co jsem našla já o této zavinovačce _ podobné košilokabáty se začaly používat na začátku 19. století a říkalo se jim lovecké košile nebo kabáty. Prostě košile, která se zavinovala okolo těla, asi jako ochrana před umazáním samotné košile/ běloši/.
Jestli někdo má něco o co se dá opravdu opřít, prosím at napíše, třeba se to, už jednou vyřeší. Víc hlav, víc ví a ráda si opravím názor. Děkuji
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Zelená košile, co má Unkas ( kterou Krik počítám myslí ) je normální košile používaná v 18 st. Ne ta lovecká :wink:
Vichrice
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 34
Registrován: pát úno 09, 2007 10:06 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vichrice »

Ta zelená je normálka přes hlavu ? S límcem? Jestli ano, moc dobře to nevidím a nepatřím mezi znalce tohoto filmu .-)))
krik
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 04, 2012 4:40 pm

košela

Příspěvek od krik »

Ako vraví Spící Medvěd myslel som tú zelenú. Fotka je z filmu Posledný Mohykán . Spící Medvěd dobre poznamenal ten čo má tú zelenú košeľu sa vo filme volá Unkas no ale to som nechcel počas sledovania filmu Posledný Mohykán a ešte jedného bury my heart at wounded knee mám pocit, že tie košele sú cez Hlavu. Táto košela ktorú má Unkas má ale akoby väčší výstrih no na iných fotkách nie je až tak veľký zrejme ten výstrih je na gombík a keď sa odopne možno je ten výstih väčší. Pošlem ešte jednu fotku z toho druhého filmu a porovnajte či sa jedná o ten istý druh košele. Inak keď sa človek v tom filme dobre zadíva niektoré košele sú aj z látky na ktorej sú akoby malé kvetinky alebo také čosi nie všetky sú čisto farebné.
Přílohy
The.Last.of.the.Mohicans[1992]DvDrip[Eng]-Zeus_Dias[(038934)21-35-55].JPG
The.Last.of.the.Mohicans[1992]DvDrip[Eng]-Zeus_Dias[(038934)21-35-55].JPG (31.09 KiB) Zobrazeno 8998 x
The.Last.of.the.Mohicans[1992]DvDrip[Eng]-Zeus_Dias[(010796)21-34-59].JPG
The.Last.of.the.Mohicans[1992]DvDrip[Eng]-Zeus_Dias[(010796)21-34-59].JPG (41.65 KiB) Zobrazeno 8998 x
Bury.My.Heart.At.Wounded.Knee.2007.SWESUB.DVDRip.XviD-BeNGT[(003539)13-23-35].JPG
Bury.My.Heart.At.Wounded.Knee.2007.SWESUB.DVDRip.XviD-BeNGT[(003539)13-23-35].JPG (21.12 KiB) Zobrazeno 8998 x
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

No, větší výstřih může být invence režiséra ( aby byla Unkasovi víc vidět hrdinná hruď :wink: ) A košile z Posledního Mohikána a z Mé srdce pohřběte u ... , jsou každá z jiné doby, tak že jiný střih i jiný použitý materiál. Například malé kvítka jsou záležitost až 19 st. Proto by to chtělo, aby jsi si srovnal v hlavě z jaké doby by měla košile být.
krik
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 04, 2012 4:40 pm

košela

Příspěvek od krik »

Spící Medvěd ďakujem veľmi pekne za reakcie postupne sme sa dostali ďalej.
Čo sa týka tej poznámky o výstrihu veľmi dobrá poznámka toto by ma nenapadlo asi som v tom príliš angažovaný a nedokážem zaujať odstup :D Je to ale isto pravda pretože nech som pozeral celý film nikto okrem Unkasa tam až tak výrazný výstrih nemal.

Všetko by už bolo v podstate vyriešené až na menšiu komplikáciu ak sa veľmi dobre pozrieme na priložený obrázok, zistíme, že aj táto UNKASOVA košela zelená má kvietky len ich slabo vidno. V celom tom filme majú tie košele rôzni idniáni aj pár hurónov to tam malo a mali kvietky len oni nosili červené a tam to bolo výraznejšie.

V podstate je mi jedno či to je s kvietkami či bez ide skôr o to aby tá košela nejak tak vyzerala ako tam no zrejme to bude potom 19 storočie ak je naozaj záruka toho práve kvietkovaná látka.

Ak by aj ten strih nebol úplne presný to by nevadilo len aby to nebolo niečo úplne iné.

V podstate by som dal na Vaše názory k čomu sa to viac podobá :D
Istota ale je že to je cez hlavu košela a má aj výstrih zrejme na gombík, nie však tak veľký asi ako má Unkas lebo iné také nie sú.

tak skúste vydať posledný ortieľ Spící Medvěde ! (:

zamerajte sa na rukáv ľavej ruky sú tam také biele kvietky, tiež som si to nevšimol až na detaylnejších záberoch Unkas rýchlo beží potom sa to nedá sledovať :D
Přílohy
The.Last.of.the.Mohicans[1992]DvDrip[Eng]-Zeus_Dias[(126852)21-39-04].JPG
The.Last.of.the.Mohicans[1992]DvDrip[Eng]-Zeus_Dias[(126852)21-39-04].JPG (17.15 KiB) Zobrazeno 8980 x
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Já mám dojem, že lidi moc přikládají hodnotu tomu, co vidí ve filmu. Jedna věc je jsou dobové reálie a jiná věc je film.

Reálie ve filmech jsou více či méně zkreslené a nelze je brát za bernou minci.

Buď chci dobově korektní košili z určitého období, a tady jsou střihy a materiály dané a není zde co řešit, nebo chci košili podle filmu a tady taky není co řešit, snad jenom najít nějakou švadlenu, která to umí podle požadavků ušít.
Odpovědět