Lakotský náčelník Arvol Looking Horse v České republice

Pozvánky, komentáře, informace, ...
toulavá vlčice
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 19, 2011 9:01 pm

Lakotský náčelník Arvol Looking Horse v České republice

Příspěvek od toulavá vlčice »

13. října 2011 přicestuje do České republiky náčelník Arvol Hledící kůň, duchovní vůdce národa Lakotů, Dakotů a Nakotů a strážce Posvátné dýmky bílého bizoního telete.

http://indianskastezka.blogspot.com/201 ... eskou.html
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

jj, už jsem to dali do chystaných akcí :-) Nevíte někdo nějaké bližší info - jako v kolik hodin se bude film promítat, v kolik bude beseda s Arvolem. na stránkách akce zatím žádné bližší informace nejsou, co ž mi přijde divné, když je to za chvíli. No ale možná to tam ještě dodají.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
toulavá vlčice
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 19, 2011 9:01 pm

Příspěvek od toulavá vlčice »

Začátek v 18 hodin.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Asi se tam půjdu podívat, čistě ve zvědavosti a taky to mám od baráku dvě zastávky autobusu.

Jinak jsem ohledně jakéhosi boje proti údajnému zcizování indiánské spirituality značně skeptický. Komerční a konzumní šamanismus tu byl, je a bude. Protože je po něm poptávka, tak je i nabídka. Na tom není nic divného ani špatného.

Boj proti tomu je bojem proti větrným mlýnům. Situaci to nezlepší, pouze přileje olej do ohně.

Jakýkoliv boj za něco nebo proti něčemu není výrazem duchovnosti, ale naopak právě duševní a duchovní nevyzrálosti.

Skutečně duchovní člověk je povznesený nad malicherné spory a světské pletky.

Je smířen s aktuálním stavem věcí a nevymezuje se proti nim. V tom spočívá skutečná duchovnost.
vašiču
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 20, 2011 3:21 pm

Příspěvek od vašiču »

:shock:
Zajímavý názor že: "Jakýkoliv boj za něco nebo proti něčemu není výrazem duchovnosti, ale naopak právě duševní a duchovní nevyzrálosti. "

Zdělíte ho také náčelníkovi? Bude jistě velmi překvapen kolik je v Brně duchovnosti a moc rád bych byl u toho. S tomahawkem ho do letadla nepustí tak žádnej strach. :lol:

V
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Jak rekla Vlcica..zacatek v 18hod ... zacina se promitanim
prvni se bude promitat Touha stat se Indianem
jako druhy Duchovno na prodej ... po te nasleduje diskuze
ta by mohla zacit kol pul21te ...

EE napsal:
Jinak jsem ohledně jakéhosi boje proti údajnému zcizování indiánské spirituality značně skeptický. Komerční a konzumní šamanismus tu byl, je a bude. Protože je po něm poptávka, tak je i nabídka. Na tom není nic divného ani špatného.

i bych souhlasil...divne to neni o spatnem uz se da dosti polemizovat - stale mam na pameti onu znamou potni chysi v US kde to velmi spatne dopadlo

navic do tzv. duchovnich veci patri svym zpusobem i treba tance
to je i duvod proc se velmi casto natives ohrazuji napr. vuci bilym Jingle tanecnicim

hlavni je ze obrady, svate tance atd. provozuji /nedejboze pro penize/ lide kteri k tomu nebyli zasveceni. A TO JE VELMI SPATNE


pokud by chtel prijet nekdo z vetsi dalky ... neni problem s noclehem ... yyn
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jasan jasan. Nechci tu nikoho provokovat.

Rozumím tomu, co některé indiány štve. Na tom není nic divného ani nepochopitelného. Ale není dobré se stavět do role jakéhosi spravedlivého rozhořčeného soudce, který má pocit, že zrovna on něco napraví.

Je jasné, že není správné, pokud dělají obřady lidé, kteří k tomu nejsou zasvěcení či povolaní, nebo to dokonce dělají pro peníze.

Ale vždy takoví byli a budou a nikdo nemá právo jim to zakazovat. Jestli samozvaní a komerční šamani dělají něco co nemají, tak je osud sám dříve nebo později vytrestá (viz třeba právě ta potní chýše v USA).

Trest za přestupek přijde vždy a sám od sebe, netřeba zde dělat nějakého rozhodčího.

Na druhou stranu, každému co jeho jest, když někoho baví bojovat proti vykrádání obřadů, proč ne. Každý se něčím bavíme a pak neseme důsledky, ať cheme nebo ne.
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

nechci vyvolavat rozepre .. jen sem konstatoval svuj pohled na vec
ano..verim ze ty osoby to vytresta..bohuzel v tomto pripade /usa/ zemreli lide..kteri mu vlozili duveru
jen rikam ze je dobre mit uctu k obradum , at sou to obrady NA,krestanu, arabu ci kohokoli jineho...stejne tak ke svatym mistum,stavbam atp..

nemusis proti necemu aktivne bojovot i kdyz zastavas ten jisty nazor
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

No co vím, tak Arvol Looking Horse zaštiťuje Protection of ceremonies, ale púvodně to nebyl jeho nápad, jen to nakonec na popud některých stařešinů tak nějak zaštítil svým jménem, které má nějakou váhu. Myslím, že i on ví, že je to boj s větrnými mlýny, ale třeba doufá, že tím aspoň zaseje nějaké semínko, třeba aspoň takové, že někdo začne uvažovat jinak a nebo když nezačne, bude aspoň znát, co ho může potkat. Ale to už tu bylo řečeno mockrát. Mimochodem - to, že se Arvol podepisuje jako chief, neznamená, že je náčelníkem všech Siouxů, to je hloupost či naivita a přisuzoval bych to nevědomému překladu pojmu toho, kdo ten plakátek o festivalu dělal. Lakotové (Siouxové) mají náčelníků několik, tak tomu bylo vždycky a žádný jeden hlavní neexistuje. Myslím, že kdyby si to Arvol mohl v češtině přečíst, co tam o něm napsali, asi by se zděsil, a kdyby se to dověděli Lakotové, zděsili by se také a mohlo by se to obrátit proti němu, že v Evropě vystupuje jako náčelník všech Siouxů.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
vašiču
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 20, 2011 3:21 pm

Příspěvek od vašiču »

Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Ano, je náčelníkem Lakotů, Dakotů a Nakotů, ale ne jediným
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Nějak to nechápu- Arvol přijede na besedu povyprávět o tom že duchovní vykradačství jeho národa není dobrá věc.
No ale kdo bude na té besedě naslouchat? My, duchovní vykradači !
Co nám poví? Běžte domů?
Docela bych se tam podíval, tou dobou ale budu už na tábořišti připravovat jedno takové vykradačské setkání (Huĺo2011, znalci vědí)
Nešlo by nějak tu besedu přesunout k nám na loučku, aby se trochu porozhlédl?
Možná by přišel na to že tak zlé zase není, dost možná jako správný Američan nemá vůbec šajnu o tom co se u nás děje a myslí si že tu dáváme běžně kolovat rudou dýmku někde v hospodě, potáhnutí za kilo a do chýše lezeme každý čtvrtek poobědě, sodoma gomora
toulavá vlčice
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 19, 2011 9:01 pm

Příspěvek od toulavá vlčice »

Píta Ominní píše:Ano, je náčelníkem Lakotů, Dakotů a Nakotů, ale ne jediným
Však nikde se netvrdí, že jediným. Vzhledem ke své pozici strážce Dýmky zaujímá zcela výjimečné postavení, alespoň pro mě to tak logicky vyplývá. Obvykle je uváděn jako náčelník a duchovní vůdce.

Jeho vlastními slovy:

"It is not an easy time to be the spiritual leader of this Nation. (...)
As Keeper and chief, I ask people to look at the big picture."
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Nešlo by nějak tu besedu přesunout k nám na loučku, aby se trochu porozhlédl?
Možná by přišel na to že tak zlé zase není, dost možná jako správný Američan nemá vůbec šajnu o tom co se u nás děje a myslí si že tu dáváme běžně kolovat rudou dýmku někde v hospodě, potáhnutí za kilo a do chýše lezeme každý čtvrtek poobědě, sodoma gomora
Taky jsem si to dřív myslel, ale věř, že i kdyby se byli podívat na táboření, bylo by to ještě horší. Možná by mohli pochopit hodně z toho, co děláme, kdyby s náma tady žili a tábořili třeba rok, nicméně by svůj názor jen "poupravili", ocenili by, že takhle "nepohodlně" táboříme, ale názor na obřady by zůstal.
Každopádně beseda bude zajímavá, ať už máme názory jakékoliv, Arvol je výrazná osobnost a neskutečně charizmatický člověk.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Eagle-Eye píše:Asi se tam půjdu podívat, čistě ve zvědavosti a taky to mám od baráku dvě zastávky autobusu.
mám to čtyři stanice vlakem, když pojedu ECčkem :twisted: , ale snad se také zúčastním
Eagle-Eye píše:Jinak jsem ohledně jakéhosi boje proti údajnému zcizování indiánské spirituality značně skeptický. Komerční a konzumní šamanismus tu byl, je a bude. Protože je po něm poptávka, tak je i nabídka ... Boj proti tomu je bojem proti větrným mlýnům.
jakýkoli boj proti příznakům je boj s větrnými mlýny. Poptávka obvykle vzniká tam, kde něco chybí.
pokusím se o příměr: Bílý farmář má jistě právo bránit své krávy proti indiánům, kteří je chtějí ukrást. Jsou to jeho krávy. Ale je dobré, když si aspoň uvědomí, že to nedělají z rozmaru, ale uchylují se k tomu proto, že jim byli vybiti bizoni...
Eagle-Eye píše: Jakýkoliv boj za něco nebo proti něčemu není výrazem duchovnosti, ale naopak právě duševní a duchovní nevyzrálosti.

Skutečně duchovní člověk je povznesený nad malicherné spory a světské pletky.
Je smířen s aktuálním stavem věcí a nevymezuje se proti nim. V tom spočívá skutečná duchovnost.
to mi připomnělo článek, jejž jsem nedávno četl - http://psychologie.cz/omyly-pozitivnich-lidicek/
Píta Ominní píše:Taky jsem si to dřív myslel, ale věř, že i kdyby se byli podívat na táboření, bylo by to ještě horší. Možná by mohli pochopit hodně z toho, co děláme, kdyby s náma tady žili a tábořili třeba rok, nicméně by svůj názor jen "poupravili", ocenili by, že takhle "nepohodlně" táboříme, ale názor na obřady by zůstal.
Pokud chceš indiánovi vysvětlit proč táboříme jak táboříme, je nejhorší cesta začít tím, že "jsem si ve dvanácti přečetl Tekumseha a pak jsem začal tábořit"... i kdyby koukali "zvenku" 10let, tak nemusí poznat širší souvislosti. To, že jsem si toho Tekumseha vůbec přečetl je až koncem té cesty do níž jsem byl zasazen historickým a kulturním vývojem společnosti. Poukážeš-li, že "indiánství" u nás nespadlo z čistého nebe, ale má své příčiny mnoho generací před námi, a co k němu vedlo, přemýšlivý člověk to pochopí...
Odpovědět