Kamenné palice

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Kamenné palice

Příspěvek od Ondřej »

Dobré ráno-chtěl jsem se zeptat jestli se kamenné hlavice palic připevňovaly pouze tak že se celá dřevěná násada zašila do rawhidea nahoře se nechalo oko ve kterém byl kámen: http://anthro.amnh.org/anthropology/dat ... %2F%201093
nebo se dělalo i to že se do kamenu vyvrtal otvor do kterého se nastrčila násada a kámen se pak přitáhl ptuhem surové kůže který se zašil a ukončil asi 5cm pod kamenem a poté se celá násada is koncem surové kůže omotala a stáhla koženým řemínkem-děkuji
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Obě metody jsou možné.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Děkuji-a bylo by stylové udělat palici dlouhou 80cm-černonožci 1840 a druhým způsoběm???
Děkuji :D
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Halóóóó!!!! :D
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Asi ano.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Děkuji-a můžu se ještě zeptat jestli jako řemínek stačí chemická jelenice a na stažení kamene hlazenice a jaý kámen se používal a jestli to může být i normální pevný kámen z řeky???
díky
:lol:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Stačí komu?

To záleží na tobě, jakou úroveň autenticity budeš tolerovat. To je čistě subjektívní záležitost. Ty hranice máme každý jinde a může se to dost propasně lišit.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

já vím ale jaké kameny používali indiáni a pokud nejdou u nás dobře sehnat tak jaké jsou nejlepší???
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Jo a taky s tou chemickou jelenicí a hlazenicí jsem to myslel tak-jestli to stačí pro pevnost palice a jestli hlazenici používali indiáni???? :idea:
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Kámen použij klidně z řeky, tam bych autenticitu neřešil.
Jiná věc je ale s kůži, řemínek a plandák si udělej z chmické, jestli ti tato úroveň postačuje, ale s hlazenicí bych přibrzdil.
Jednak se na obšití palice nepoužívala, aspoň jsem to nikdy neviděl a hlavně není ani technicky vhodná na toto použití. Surová kůže se za mokra kolem šutru elasticky obalí a pak když vyschne tak se srazí a tím vlastně drží, obepíná dřevo a šutr na kterém je omotaná. Kdežto hlazenice ti tuto službu neudělá, nepřinutíš ji aby se tak pěkně obepnula a držet nebude.
Mokrou surovinu netřeba nutit, ta se vytahuje jak žvýkačka.

Vážně , sežeň si surovku nebo se šutr jednoho dne rozmyslí že už na palici setrvávat nebude a trefí do palice kolemjdoucího
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Dobře děkuji-ale kde se dá taková kvalitní surovina sehnat????
Popravdeřečeno jsem se s ní ještě nesetkal a podrážky na mokasíny jsem dělal z hlazenice! :( -děkuji :roll:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Na tvým místě bych si koupil tenhle šutr

http://www.hudsons-bay.com/shopware.php ... ticle,2246

Je vybroušený do správného tvaru, je hladký a má vyvrtanou díru a není vůbec drahý (protože je z Indie).

Když si spočítáš, jak dlouho budeš v řece hledat vhodný šutr, jaké budeš mít problémy s případným dobrušováním tvaru, hlazením, vrtáním díry (sám to asi nezvládneš, bude ti to muset vyvrtat kameník s profi nářadím), kolik tě to bude stát času a námahy a případně i peněz, tak první varianta je ekonomičtější.

Tedy v případě, že netrváš na tom si všechno udělat a najít sám. (což není špatný přístup, ale ekenomocky zcela nevhodný).

Štýlko uděláš snadno ze svídy a na to stáhnutí kůží už ti to popsal Sapazi. Ideální je tenčí surovina, hlazenice je naprostý nesmysl.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Na zdroj suroviny se poptej po českých indiánech, surovinu dělá skoro každej druhej. Nebo si kup srnku, dej ji do vody a nech ji trochu zahnít a pak jenom setři chlupy. Není to žádná věda.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

moc děkuju-štýlko už mám z jasanu-dělalo se to taky???
A myslel jsem že ten kámen dokážu udělat sám-asi ne-myslel jsem asi tohle: http://anthro.amnh.org/anthropology/dat ... %2F%201338
Ale pokusím se o ten kámen a když to nepůjde koupím si ho-děkuju!
A nevíte kdo by mi teba mohl kousek té suroviny poskytnout?? :)
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

jo a v jednom anglickém návodu na palici jsem objevil že se jako surová kůže dá použít kost na hraní pro psa z buvolí rawhide-je to opravdu surovka?-normální a dá se použít tahle-bude to stylové???
Odpovědět