Mozkem činěný jelení krk

Odpovědět
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Mozkem činěný jelení krk

Příspěvek od Ondřej »

Dobrý den-neměl by jste někdo kus mozkem činěného jeleního krku na pár mokasínů z bočním švem-jaká by byla cena???
Děkuji
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Aby tu nevznikla nějaká mýlka - jelení krk je dnes už zavedený terminus technikus pro takový ten kus tlusté kůže, který je výsledkem nějakého (mě neznámého) technologického procesu v koželužně. Mám dokonce pocit, že prvotně to snad byl dokonce i odpad, někde jsem to kdysi řešili.
Když vezmeme ta část jelení kůže z krku a vyčiní se mozkem, výsledkem bude normální jelenice, možná o ždibec silnější než z jiné části zvířete, bo je to vlastně kůže ze hřbetní části která je vždy nejsilnější.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jelení krk je prostě vydělaná kůže z jeleního krku. Většinou si pod tím lidi představují ty tlusté, chemicky vyčiněné jelení krky ze Solnice.

Víceméně jde skutečně o odpad. U jelenů a některých laní je krk tak silný, že má v řezu třeba i 1,5cm. Taková kůže v je velmi tuhá a neohebná a spíše než jelenice je to takový skoro pancíř.

Takové tlusté krky se odřezávají z jelenice pryč. Zatím se na ně nenašlo téměř jiné využití, než že z nich čeští euroindiáni vyrábějí mokasíny. Ještě pár lidí, co dělá středověk z nich vyrábějí nějaké středověké boty, či rukavice. Jsou prý dobré na mečování.

U krku vydělaného mozkem záleží na tom, jak bude silná surovina. Mám pocit, že Ondřej spíše shání silnější a tužší mozkovku na mokasíny s bočním švem. To může u některých tenčích kůží vyžadovat skutečně krk, ale u silnějších kůží, které budou vydělané do poloměkka bude fungovat i hřbet nebo prdel.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Eagle-Eye píše:Ještě pár lidí, co dělá středověk z nich vyrábějí nějaké středověké boty, či rukavice. Jsou prý dobré na mečování.
Taky sokolnické rukavice. :wink:
Kosovo je Srbsko!
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Eagle-Eye píše: Mám pocit, že Ondřej spíše shání silnější a tužší mozkovku na mokasíny s bočním švem. To může u některých tenčích kůží vyžadovat skutečně krk, ale u silnějších kůží, které budou vydělané do poloměkka bude fungovat i hřbet nebo prdel.
Jo, děkuji za upřesnění-přesně tohle sháním!!!
Tak kdyby jste někdo něco mněl tak napište-prosím i cenu!
Díky!
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Obrať se na Wanžiho, ten je umí dobře udělat a nedávno je zrovna inzeroval.

Kontakt na něj najdeš ve Styčných osobách na corralových stránkách.
Kosovo je Srbsko!
Odpovědět