Jak ušít teepee?

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Odpovědět
Anicol
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: pát říj 07, 2011 10:16 am
Bydliště: Modřice (Brno)

Jak ušít teepee?

Příspěvek od Anicol »

Ahoj,

nemějte mě, prosím, za kacíře. Sice mě indiáni od malička fascinovali, ale ne natolik abych žila podle jejich vzoru, byť jen pár týdnů nebo víkendů v roce. Jenže.... o prázdninách jsme byli s mužem na dovolené pást kozy a ubytovali nás v teepee. Manžel jeho kouzlu podlehl téměř ihned. No a tak jsme si řekli, že si ho také pořídíme. Dneska není žádný problém si ho koupit, ale to by nebyla taková romantika, že?

Proto se táži a prosím, jak lze ušít takové teepee a kde najít nějaký střih. Chtěli bychom trochu prostornější (my dva + batole + pes). Šicí stroj máme celkem obstojný, zvládá prošít 8 vrstev džínoviny. Takže s plachtovinou by si poradit měl. Jako materiál chci použít pokud seženu plátno ba asi kolem 300g, abych neničila hned to nejdražší. Časem snad zkusit i len.

Další problém mám jaký typ si vybrat. Předem říkám, že mi nejde o tradice, zvyky a odlišnosti daných kmenů. Jen o ten střih a typ. Špatně se to vysvětluje takhle po netu a nechci aby to vyznělo nějak jinak a špatně. Indiánů a všech jiných přírodních kmenů si vážím. Přírodu respektuji. Oheň mám v úctě. Vím, že neslouží k pálení odpadků. Slavnostní oheň je moc krásná věc, už jen kvůli té posvátnosti, že přikládá jen jeden ohnivec, nikdo další nesmí vstoupit do vnějšího kruhu, do vnitřního se nevstupuje vůbec. K ohni se neobrací zády, obchází se z východu na západ atd. Nevím jak moc jsou to všechno indiánské zvyky. Tyhle mám z jednoho skautského střediska a jeho táborů. No a Seton patřil v dětství k mým oblíbeným autorům, ale jsou to spíš jen romantické představy. Ale o to asi jde většině zdejším nadšencům, ne?

Už přestanu plkat, omlouvám se za esej. V kostce prosím o tip jaký typ teepee je pohodlný a příp. střih a nějaké rady pro začátečníka v šítí takhle ohromných rozměrů.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Ahoj
V podobných případech vždy doporučuji pořídit si tuto knihu:
http://www.kosmas.cz/knihy/105667/taborime-v-typi/

Ohledně střihu v ní najdeš vše co potřebuješ a věř mi, že to není nic obtížného.
Kosovo je Srbsko!
Anicol
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: pát říj 07, 2011 10:16 am
Bydliště: Modřice (Brno)

Příspěvek od Anicol »

Díky moc za radu a nevíš ještě kde ji, pokud možno v Brně a okolí, sehnat, prosím? Nikde na netu jsem ji nenašla, manžel má ještě za úkol se po ní podívat cestou z práce, ale vypadá to, že je dlouhodobě vyprodaná snad všude. :-(
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

V Brně netuším, ale když se když se obrátíš na kohokoliv z Brna, tak věřím tomu, že ti jí minimálně zapůjčí.

Kosmas bez záruky odkazuje na jejich pevnou prodejnu v Olomouci. Olomouc, Ostružnická 329/14, knihkupectvi.olomouc@kosmas.cz Prubni to. ;)
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Knihu klidně půjčím, myslím, že mám dokonce doma dvě. Plus překlad The Indian tipi od Laubina.
Anicol
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: pát říj 07, 2011 10:16 am
Bydliště: Modřice (Brno)

Příspěvek od Anicol »

Eagle-Eye píše:Knihu klidně půjčím, myslím, že mám dokonce doma dvě. Plus překlad The Indian tipi od Laubina.
D9íky moc, knihu jsem nakonec sehnala, teda čekám, že přijde do konce týdne. No ten překlad bych si možná i půjčila :-)
Odpovědět