Stránka 1 z 1
Výroba rawhide
Napsal: ned lis 27, 2011 3:36 pm
od Eagle-Eye
Napsal: ned lis 27, 2011 6:03 pm
od Sapazi
Protože už jsem nějakou tu kůži oškrábal, dovolím si pár doplňujících informací.
Předně bych řekl, že pokud se chystáte zbavit chlupů zahníváním, provedl bych toto ještě přes škrabáním masové strany. Samozřejmě pokud je kůže slušně stažená a není na ní ještě
spousta masa- to by zahnívalo mnohem dříve než chlupy a kůže by zasmrádla. Jak je níže uvedeno, často se škrabe zasucha
a to by znamenalo dvojí máčení kůže- což je naškodu.
U zpracování hověziny bych vůbec nezatracoval sejmutí epidermu- silné kůže s epidermem budou tvrdé jak pancíř a kdo strčí ruku do takto zpracovnaé tašky
, možná už ji nevytáhne. Bizoní nebo jelení kůže je mnohem měkčí,
tam epidermis může zůstat. Někdy je tam i potřeba, např. při výrobě vyšrabávaného rawhide.
Jinak škrábání chlupů za sucha považuji za nejméně náročné, s dobrým nástrojem je kráva holá za dvětři hodinky. S trochou šikovnosti to jde i bez poškození epidermu
No a pomalé schnutí je důležité kvůli tomu aby se kůže ještě několikrát dopnula, a to buď to přepícháním kolíků nebo potaháním provazů na rámu. Pokud se toto neprovede, kůže uschne zkrabacená a už ji nic nevyrovná. Na slunci zprudka sušená kráva má takovou sílu že klidně zpřeláme rám a vytáhne ze země i ty nejsilnější kolíky.
Napsal: ned lis 27, 2011 10:20 pm
od Eagle-Eye
Pokud to vztáhneme na české podmínky, tak bych taky něco doplnil.
-zahnívání jde udělat třeba tak, že se dá mokrá kůže do igelitového pytle a vystaví na sluníčko. Je to pak ale smrad řádný, takže je to jen pro drsné kluky co nemají sousedy.
-hovězina je skutečně plech, většinou. Bizon je měkkčí, ale taky jak který
-dobrý rawhide je jelen. Když se sežene pařádně silný (letní velký samec), tak nahradí i hovězinu či bizona. Sice ne do plochy a tloušťky, ale do tvrdosti klidně.
-většina originálního indiánského rawhide je poměrně měkká, často vychozená od používání. Pouzdra na nože jdou běžně ohnout bez použití síly, některé parfleše byly tak měkké, že šly téměř srolovat. Tedy žádné plechy, jak jsem vidět u řady českých hobbystů.
Napsal: ned říj 11, 2015 7:11 pm
od Wahínjela Ska
Ja som len začiatočníčka, a zoškrabala som asi č kože: 2 kozie, 1 ovčiu a 1 teľaciu, tie kozie som hneď činila, takže neviem posúdiť či by po vyschnutí stvrdli, ale ovčia je ako plech a teľacia takisto. ale nemala som čas poriadne to oškrabať takže si už asi rok visia v drevárni. Ako to robíte že máte aj nevyčinenú kožu pomerne mäkkú ako ste viacerí písali?
Napsal: pon říj 12, 2015 10:19 am
od Sapazi
Rozhoduje o tom pár faktorů.
hlavně výběr kůže - jelen, bizon, velká koza - změknou skoro vždycky. U hověziny je to složitější. Vyrobil jsem si vzorníček z různých hovězin dělaných různou technologií. Výsledkem zkoumání je, že velkou šanci máš vyrobit měkký rawhide když použiješ mladší zvíře, ideálně jalovici, jednu stranu ošrábeš za mokra, necháš na rámu na dešti stát klidně půl roku a pak oškrábeš druhou. Důležitý je pořádně kůži vyšponovávat , během sušení i během práce.
Někteří prý tvrdý hovězí rawhide trošku namažou mozkem a ještě jednou přeškrábou. To jsem nezkoušel
Dost náročná metoda je taky vytloukání- do suché kůže ošrabané z masové strany boucháš palicí co to jde, ona změkne a při tom i opadají chlupy. Musí být ale položená, ne na rámu. Kdo nemá škrabku, zato má bicepsy a týden času, může začít
obíjanie srsti
Napsal: čtv zář 15, 2016 7:25 pm
od thate win
Ahojte, máte s týmto niekto skúsenosť a aký bol výsledok pri krave, jeleňovi, bizónovi? Obíjanie srsti plochým kameňom, alebo sekerou sa spomína v notoricky známej knižke o parflechoch od G. Torrence. Vraj jedna z najstarších techník.
Napsal: pát zář 16, 2016 8:15 am
od Sapazi
Úplně takhle ne, ale dělal jsem vytloukání na změkčení. Kůže byla namočená v potoce až začaly padat chlupy a pak se šlo bouchat, pod kladivem kůže pěkně zbělá a změkne. Z masové strany jen nožem obrat od tuku a chlupovou stranu vytlouct. Výhodou je, že ti zůstane epiderm ( potřebuješ-li ho např. na vyškrabávanou techniku) a taky že nepotřebuješ škrabku ani rám.
Otázka je kde to dělat. Na trávě se za chvíli proboucháš do země a kůže bude zašpiněná od hlíny. Chtělo by to mlat jako ve stodole
Znovu jsem se k této technice vrátil když bylo potřeba půl kůže na buben - s epidermeme a tuhá, neměkčená, tak co s tou druhou půlkou - kladivo, špalek a bušit aby změkla. Je to ale práca spíš pro kováře
obíjanie srsti
Napsal: pát zář 16, 2016 6:27 pm
od thate win
Vďaka za info Sapazi. Hm, viem si predstaviť že zmäkčiť tvrdý raw hide údermi je fuška. Ak som to dobre pochopila tak podla knihy to obíjali na suchom raw hide tak, že šli po smere chlpu. Neviem si predstaviť túto techniku napr. na jeleňovi - na krku a v strede ako tak , ale boky,nohy to by si prerazil len taký fukot.