Korálky

Korálky, ursoní ostny, ptačí brk, ...
Odpovědět
martina
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 02, 2012 11:23 am
Bydliště: Černovice u Lysic

Korálky

Příspěvek od martina »

Ahoj,nevíte prosím,kde by se daly sehnat korálky seed a pony beads za rozumnou cenu a historicky věrohodné?Už jsem zažila několik pokus-omylů a dost se tím trápím.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tady

http://www.hudsons-bay.com/

nebo mi napiš, co konkrétně sháníš, možná bych ještě doma našel nějaké zbytky.
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

korálky

Příspěvek od Honza »

Mam k Vám velkou prosbu..!!!! At se hnu dál, doufám a hlavně at nic nehrotím..Omlouvám se Vám...
Našel sem Sujský kmen Dakota - Santee..Který asi jako jediný v 19.století prérijní Sujský kmen - Dakota - Santee korál koval květinové výšivky, hlavně Urzoní.. Nevíte jakými korálky korál kovali květiny - tento kmen Santee ? Poníkovími či Semínkovími...? Mě připadá že na konci 18.století používali poníkové a začátkem 19.století semínkové.. To nevím ??? Mam hodně těch semínkových korálků a byla by škoda je nepoužít.. Mam se co hodně učit.! Mim snem je mít vestu s květinami ( Santee ) , ale bohužel v podmínkách s KOMBINACÍ továrně zpracované jelenice, semínkovími korálky a šití nití a ne šlachou.. Potřebuji vědět jaké korálky použít v tomto případě na vestu z vytažené jelenice PRO DNEŠNÍ DOBU - semínkové nebo pokud to není přetažené za uši poníkové !? A možná semínkovými korálky nic nes kazím, přece jenom sou blíže k té továrně zpracované jelenici. Ale semínkové raději ne ke kůži mozkem na vestu ... Pokud bych to chtěl udělat stylové, hodně to kazí ta kombinace.. Ale alespoň by to bilo pro dnešní dobu.. Nevím zda bych u vás na táboření uspěl statkovou to vestou.
Děkuji za možné odpovědi a až se do toho pustím snad někomu neublížím že z největší pravděpodobností to je kýčovitá věc která se nehodí k zachování stylovosti - ta kombinace.. Nehodící se na Vaše táboření, ale věc dnešní doby kterou bych si nedovolil použít na Vašem táboření.. ! Mou nevýhodou je že sem samouk a nechci obtěžovat někoho který zná odpovědi a považuje jí samozřejmost..Pokud někdo zná odpověď, kombinaci na dnešní dobu - vesta z továrně zpracovaná jelenice, květinové semínkové vzory kmene Sů - Dakota - Santee a nit. Prosím od pověste zda je vhodná, chci na Vás brát ohledy..! Samozřejmě kdybych to měl udělat stylové tak použiji Urzoní ostny - protože nevím zda používali korálky a ani nevím jaké a šlachu a moskovici coš tyto požadavky na stylovou věc nesplňuji a více mě táhnou semínkové korálky protože sem na korálky zvyklí... A nejsem profesionál ani začátečník, vím o domorodých Američanech přece jenom více než běžní lidé..
Snad sem srozumitelný ..Děkuji Vám...
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

V pohodě a klidu použij tovární jelenici, nit a seed beads. Současní Indiáni to také tak dělají a jejich výrobky jsou fajn. A když se v takové věci ukážeš na nějakém halovém pow wow, jistě sklidíš zasloužený obdiv.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

korálky

Příspěvek od Honza »

Jéééjej děkuji ti Savage, to semi ulevilo, dííííííík... :D Hodně si mi pomohl ještě jednou ti patří odemě díík...
Děkuji Vám....
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Dělám pro mě záludný kmen Dakota Santee - asi prérie, severo východní kmen. Používali květinové vzory na výšivkách jak urzoní tak semínkoví korálky, konkrétně u vest..Má otázka zní nevíte někdo zda používali na mokasíny celoplošně řadové stehy? A nebo začali teprve na dnešní dobu jej používat ?
Děkuji Vám....
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

A ještě jeden záludný dotas ?
Mohu použít poníkové korálky na květinové výšivky, vyšívané rozetovím stehem,ale bohužel na továrně zpracovanou jelenici - je to stylové na Vaše táboření 19 stol.
Děkuji Vám....
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

O tom, jestli se vyšívaly květinové motivy ponybeeds se nebudu vyjadřovat, nevím
Ale průmyslová jelenice versus stylovost na táboření :
není v žádných regulích psáno že by si měl mít jelenici takovou či jinou. Samozřejmě, čím blíže se na stylových tábořeních příblížíš předloze, tím lépe. Toto pravidlo by ale nemělo nikomu zabraňovat v táboření.
Myslet si, že s průmyslovou jelenicí nesmíš tábořit je omyl. Tedy, s obyčejnou průmyslovu jelenicí, nemyslím tím hlazené, barvené, lakované atd. , to už je opravdu dost mimo.

Ona se ta solnice stejně zašpiní a nebude to vidět (viz mnohé kousky výbavy ostřílených táborníků včetně mě)
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Korálky č.11 šíře řadových stehů

Příspěvek od Honza »

Ahoj Sapasi, děkuji hodně za rady!
Prosím opět ty Dakotové-Santee, už korálkuji vestu, pozadí řadovým stehem,ale řady nemají stejný průměr!!! Je to běžné a stává se to? Řady sou uší a jiné širší - místama,né po celé řadě. Při snaze zachovat stejné šířky řad a to 1,2cm! Jelenici sem vytáhl,ale jelenice se vytahuje dál, hlavně při korálkování pozadí a má to vliv na tloušťku řad. Používám semínkové korálky č.11. Šla by použít (Dakotská) vesta ze semínkovými korálky č.11 tam u Vás na Pow wow ? Na táboření dokonce 19.století,nevím??????? Korálky sou šité pevnou nití dnešní doby.

Dakotové používají na velké plochy korálky, pokud se nepletu č.9 a č.10. a doporučuje se korálkovat širší řady cca1,5cm až 2cm.
A já mam ty korálky menší č.11 a řady 1,2 cm též menší - mohu to tak kombinovat ? Při korálkování květinových motivů - proto ty Dakota Santee ?

Stává se zřídka- málo , že na užších místech řad použiji 6 korálků a ty silnější řady 9 korálků. Je to běžné? Stává se to? Kvůli vytahování jelenice..

Pořád se učím, hlavně z chyb! Vím že ta snaha mít věci jako vy ! A tábořit do 19 století a tancovat s vámi, nemůžu.
Řemesla domorodých Američanu mě drží nad vodou i když vím že je nepoužiji a z neznalosti nadělám spoustu chyb.

Na indiány sem sám, nemám kamaráda který by též dělal indiány.
Sem samouk a ptám se na otázky které sou možná u Vás samozřejmostí...
Dělám dnešní dobu ze snahou se přibližovat stylovkám..

Díííík..
Děkuji Vám....
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Korálky Oglala..

Příspěvek od Honza »

Prosím potřebuji se ujistit jaké korálky používali Sú - Dakota - Lakota - Oglala. Mam na mysli ty menší , mladší , pravidelnější , ve více barvách ? Ne ty starší cca od roku 1790 - cca do roku 1840. Zajmá mě číslo korálků, korálků které přišli po těch ručně sekaných. A to korálky strojově vyráběné. A šité řadovým stehem širokém 1 cm a počet korálků v jedné řadě? Hlavně to číslo velikosti korálků!
A jestli používali místo bílé barvi na pozadí pásů i bleděmodrou jak je to u
Santee..
Pokusím si přečíst o korálcích na indiani.cz... At o korálcích vím nejvíce.
Vím že počet korálků v jedné řadě nemusí souhlasit, korálky mezi sebou se liší i pod tím samým číslem.
Díííííík ! :D
Děkuji Vám....
Odpovědět