lakotské obřady mezi Euroindiány

Animismus, šamanismus, obřady, vize a vše související
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Eagle-Eye píše:http://www.sever.cz/text.asp?clanek=586

Zajímavý článek
Jo, jo, to už jsem kdysi četl. Psal to Keny, současný manžel pražské WašteWin. Jen na můj vkuszbytečné používání akademických výrazů, aby to znělo odborně, přitom čeština je tak krásná. Dneska je to bohužel nastaveno tak, že když řekneš například. interakce, namísto českého slova vztah, má se za to, že to působí lépe, odborněji a na univeritách to vyžadují :-(
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

já vím ze vas tu stvu svou hloupostí :) (navíc je to uzavrene tema) ale i tak mi to nedá abych to napsal... já o obradech moc nepremysli verim v "NĚCO" tam nahoře ale nemám konkrétní představu. Mě osobně uklidňuje být v lese samozrejme pokud mi za uchem nebzuci motorová pila a i kdyz mám rád indiany je mi jedno jestli tam jsem v civilu a když vidím nekoho se střapci od hlavy až k patě promluvím s ním o mayovkách když vidím někoho do poslední nitě indiánského rád se od něj něco dozvím a když někoho delajiciho obrady tak se kouknu ale rekl bych ze tyhle obrady by se proste mely delat podle indianu nebo vubec. protoze najít si na wikipedii naky clanek a pak nabrat kupu lidí narvat je knizkama a nutit je delat obrady to je fanatika nebo závisláctví podle mě by se na to mělo jít opatrně jak říka II indianhobby je hodne o přizpůsobování a toleranci ja nevím moc ze zkusenosti ale teoreticky:kdyz nekam jedu tak se chci bavit / relaovat popř. se neco dozvedet ale ne nadavat na nekoho kdo ma na vec jiny nazor. dá se říct ze jsem vlastne nenapsal nic noveho...
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tady jeden návod na potní chýši. Zřejmě nějaký slušný oddíl.

http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=294
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Silny zazitek je uz jen to cist...
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

:(
Zajímavé je, že se u nás vždycky uvádí, že potní chýše má být u vody, přitom na pláních chýšku ve spojitosti s vodou nikdo nepoužívá, za dostačující tělesnou očistu se považuje pára, a i když jsem zažil chýšku postavenou kousek u řeky, nikdo z indiánů do ní po obřadu neskákal.
Jinak ten článek je naprosto děsivý a zoufalý.
Naposledy upravil(a) Píta Ominí dne ned črc 10, 2011 7:52 pm, celkem upraveno 1 x.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Možná, že je to zoufalé, ale kdo jste si aspoň někdy neprošlapávali zoufale cestičky sami, jako ve Dvou divoších, o hodně jste přišli... :idea:
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Awe píše:Možná, že je to zoufalé, ale kdo jste si aspoň někdy neprošlapávali zoufale cestičky sami, jako ve Dvou divoších, o hodně jste přišli... :idea:
Taky jsem si tímto způsobem prošlapával cestičku, i skrz Dva divochy, ale byl jsem zoufalý :-) - zoufalý z nedostatku informací na jakékoliv informace co se indiánské kultury týkalo, na "zaručené" návody indiánských výrobků atd. Dneska je, zaplaťpánbůh, informací dost a dostupnost skvělá.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Píta Ominní píše::(
na pláních chýšku ve spojitosti s vodou nikdo nepoužívá, za dostačující tělesnou očistu se považuje pára, a i když jsem zažil chýšku postavenou kousek u řeky, nikdoz indiánů do ní pt obřadu neskákal.
A zase budu dnes ten, co je proti bezhlavému následování všeho co dělají Oni.
Vyprávěl jsi mi jednou o dědulovi který byl v chýši u které jste byli přítomni i vy. Samo že to bylo Tam, v rezu, kde jinde...
Děda prý týden chodil v těch samých riflích, pak v nich vlezl do chýše a zůstal nehnutě sedět až do konce. Pak přišla druhá parta lidí, vlezli si k dědovi a jelo se nanovo. Konečně byl večer, děda vylezl, dal si cigáro a šel dom. V těch riflích.
My neznalí Bílý huby si děláme chýšu u potoka a lezeme tam nahatí. Ti NejvícNejtiv mají vlka na p.deli, v ruce pixlu Pepsikoly a balíci z Evropy si je tam jezdí fotit.
Tak nějak nevím, na čem vlastně záleží
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

tak tak...pravdu díš....já bych to,po přečtení toho článku,nikterak nehrotil...podle toho,co boreček popisuje se jedná pouze o kopuli potáhnutou igelitem,kde si partička polije kameny a naskáče do potoka...jooo a ještě semtam hodí na šutry mátu...tak jakápak inipi....jakýpak obřad....ještě jednou pro shrnutí....kopule-igelit-kameny-voda-pár zahřátých lidí-potok-fajka....
Myslím,že je to úplně v klidu.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Ti NejvícNejtiv mají vlka na p.deli, v ruce pixlu Pepsikoly a balíci z Evropy si je tam jezdí fotit.
:lol: :lol: :lol:
To mě pobavilo. Ani si nepamatuju, že jsem to někde vyprávěl, ale je to tak. Také jsme tenkrát žasli. Nicméně tento divočák měl neuvěřitelnou moc danou shůry. Viděli jsem ho léčit jednu paní na obřadu yuwipi, a dodneška na to nezapomenu. No, myslím, že i tenkrát měl ty samé rifle :-)
Ale chaláni, nestavějte mě do role, že jsem mudrlant, co byl v rezu a že jen tam je to to pravé. Ať si každý dělá, co chce, já jen řeknu, co si myslím, a pak je to každého věc, já si jdu dál po svým. Nepoučuji, jen říkám, co si myslím, jako každý tady.
Každopádně Vince, Dva zbrklíci, Gojko a Encyklopedie táborníka byli naši první učitelé a náčelníci :-)
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Zmínils tady nahotu v potní chýši, v pubertě jsme taky chodívali do potních chýší nazí, i do smíšených, ale s postupem věku jsme se začali víc stydět. Zajímalo by mě však, jestli někdo neznáte, z literatury a tak, jestli skutečně i indiáni chodili do potní chýše nazí. Domnívám se, že jde jen o jakýsi woodcrafterský či český folklór, možná mýlka. Na těch pár fotkách (jenže ty jsou už z 19 století), kde jsou lidé v potní chýši, mají bederky a dnes indiáni chodí do chýšky v trenkách a někdy přes ně mají ještě osušku (kterou používají přes záda nebo do ní zvrací, když z nich jde během obřadu něco ven) a tvrdí, že nazí do chýšky nikdy nechodili. Faktem je, že indiáni jsou dost stydliví lidé. Tedy aspoń v něčem :-)
Přílohy
inipi.jpg
inipi.jpg (59.82 KiB) Zobrazeno 4963 x
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

tenhle podle mě bederku také má
Přílohy
sweat-lodge.jpg
sweat-lodge.jpg (28.91 KiB) Zobrazeno 4961 x
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

a ještě jeden
Přílohy
SweatLodgeB.gif
SweatLodgeB.gif (222.28 KiB) Zobrazeno 4959 x
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

tak tu ji teda máš Obrázek

Obrázek

no není úžasná?
je to kolem roku 1910 myslím. A všimni si té ženy u chýše.

Obecně si myslím, že tohle zrovna není k pitvání, přijde mi to jako detail, kdyby to byla jediná věc, co děláme jinak, tak....
-je totiž možný, že u jiných kmenů......
a se současností bych taky asi nesrovnával. krásný den witko
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Witko píše: no není úžasná?
je to kolem roku 1910 myslím. A všimni si té ženy u chýše.
Můj zdroj (Encyclopedia of Native Tribes of North America, M. Johnson, 2001, Gramery Books) uvádí dataci 1895 a měl by to fotit Walter McClintock
OyunkeThanka
Odpovědět