trojnoha na vaření

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

http://oldsantafetradingco.com/store/sp ... oncook.htm

tady sou zjevně nějaký vznášedla, jiný region než pláně ovšem. Viděli jste vůbec někdo fotku těchle velmi praktických pomůcek? Mám na mysli na pláních,samozřejmě
veverka je nesvědomitý zákeřník
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak ty snataféský jsou přímo epesní.
Zjistil jsem, že mi přidávání nových fotek do alba dělá neplechu v adresách. To origoš vznášedlo je opět k vidění v mém příspěvku na předchozí straně - opravil jsem to.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

a tato je české provenience, Humpolec
Obrázek
na to se dával většinou plát
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Prosimvás, rád bych si nechal vyrobit ten bazmek jak u něj sedí Savage

http://album.volny.cz/filip.t/view.php? ... page=0#img

můžete mi poradit, kdo to vlastníte, jak mají být dlouhé ty nosné tyče, jak dlouhá je ta jehla mezi nima a taky kolik se to tak zatlouká do země (předpokládám, že cca 30-50cm).

Jo a taky jestli nemůže prasknout to oko nahoře, když se to zatlouká sekerou. Díky.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Po delší době pátrání po starých obrázcích a fotkách jsem dospěl k názoru, že podobné železa na vaření se vyskytovaly minimálně, pokud vůbec.

Na většina dobových obrazů, ať už jde o trappery nebo indiány jsou vidět hlavně trojnohy sestávající ze tří prachobyčejných klacků svázaných nahoře. Neříkám, že je to praktické, ale jistě 100% dobové.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Dřevěná trojnoha je vážně praktičnost sama. Mnohokrát vyzkoušeno.Pokud ti nechytnou klacky a špagát během vaření, zaručeně ti chytnou poté. Leda že by si trojnohu po vaření složil a nechal zavazet někde v týpí. Parádně se o to zakopává.
V týpí je mnohem lepší varianta uvázat nahoře mezi tyčemi ráhno a z něj spusti špagát s háčkem. Když se nevaří tak špagát zaháknout někde mimo oheň aby nechytl.
Pokud ovšem i v tomto tématu budeš puntičkářsky hledat fotky jestli se to používalo nebo ne, asi nic nenajdeš. Nejspíš proto že když přišel fotograf, uklidilo se v týpí a tedy ten špagát se hodil bokem ať nezavazí.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

rahno je podla mojich info cesky vynalez.
je to podobny zlepsovak ako pouzit na zavesenie kotlika lano, ktorym je uviazana trojnoha a omotane tyce. proste na ten zvysok pevnej snury zavesis kotlik a podla toho ako ho privazes nad lining ku niektorej tyci, podla toho nastavujes vysku a odklon od ohna. funguje to paradne a je to urcite prakticke (nepotrebujes "rahno"), ale o autentickosti takisto silne pochybujem.
ak by sa take nieco vyskytovalo, urcite by si to niekto vsimol a nalezite to okomentoval, alebo by na to spominali niektori z mnohych informatorov.

fakt je, ze v tipi sa v letnej sezone varilo skor velmi vynimocne, vacsinou to prebiehalo vonku.

co ja viem, az na jeden mne znamy pripad "lanovky" sa u nas pouzivaju trojnozky, namiesto snury sa pouziva kovova retaz s hakom na konci (alebo silny kozeny remen s drevenym hacikom), a po dovareni sa trojnozka odklada do priestoru "drevarne". pokial zeny v tipi udrziavaju poriadok, nikto sa nestazuje... :-)

...ale kazdemu podla chuti! :?
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše:
fakt je, ze v tipi sa v letnej sezone varilo skor velmi vynimocne, vacsinou to prebiehalo vonku.
Taky z toho mám tkový pocit, vařilo se venku, pokud to bylo jenom trochu možné.
Odpovědět