Indiánský smyk - upevnění k sedlu

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
krouziciorel
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř led 30, 2013 10:09 am
Bydliště: Provodín
Kontaktovat uživatele:

Indiánský smyk - upevnění k sedlu

Příspěvek od krouziciorel »

Ahoj, všem,

na léto chystám pro děti na koňském táboře novinku, jízdu indiánským smykem (travois). S tyčemi není problém, koně i poníci si na ně pomalu zvykají, nevím si rady s jedinou věcí - jak tyče správně a hlavně bezpečně upevnit k sedlu (používám klasickou anglii)? Na fotkách je přes tyč na sedle vždy deka, takže to z ní nepoznám a přivázání k bočním kovovým kroužkům zrovna pevné není. Indiáni používali jednoduchou konstrukci do písmene H nebo složitější A, to A mě přijde pevnější, rád bych vozil děcka na "koši" ve spodní části. Budu moc vděčný za jakoukoli radu, ideálně od někoho, kdo se smykem opravdu jezdí.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Je to sice o černonožcích, ale lze to snadno zobecnit.
Přílohy
SIL-018-1-118u.jpg
SIL-018-1-118u.jpg (441.12 KiB) Zobrazeno 5029 x
Naposledy upravil(a) Eagle-Eye dne pát úno 01, 2013 6:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

yyy
Přílohy
SIL-018-1-119u.jpg
SIL-018-1-119u.jpg (539.73 KiB) Zobrazeno 5028 x
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

zzz
Přílohy
SIL-018-1-120u.jpg
SIL-018-1-120u.jpg (134.15 KiB) Zobrazeno 5026 x
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

xxx
Přílohy
SIL-018-1-121u.jpg
SIL-018-1-121u.jpg (508.96 KiB) Zobrazeno 5025 x
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Uživatelský avatar
krouziciorel
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř led 30, 2013 10:09 am
Bydliště: Provodín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krouziciorel »

Pánové, moc děkuju za rychlé odpovědi, vůbec nevadí, že nákres je od Černonožců, právě naopak. Ta kniha je zajímavá sama o sobě, nalezl jsem jí komplet oskenovanou v pdf, pro zájemce adresa:

http://archive.org/details/horseinblackfoot00ewer

a také zde, ovšem nákres u Černonožců je mnohem názornější:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... 9JP7V9gBlg

a budu vesele studovat. Je tedy vidět, že při použití sedla musím oba klacky spojit vnitřní, třeba pevnou koženou výstuží, aby lépe držely a také by se hodil ten martingal. Při jízdě jej nepoužívám, ale nebude problém ho vyrobit z pásku pevnější látky. Určitě by se hodilo westernové nebo nakreslené indiánské sedlo, pro moje devítisetkilové Noriky-chlaďáky je ale vhodnější anglie, tak to na ní zkusím napasovat. Takhle nějak si představuju tu konstrukci A, která bude určitě pevnější.

Mimochodem, neznáte někoho, kdo vyrábí indiánská sedla? To zde nakreslené by se mi moc líbilo.

Zajímavá je ale i fotka stara_doba, tady je Hčko a bez sedla s dekou, což je mi bližší, sám na koních jezdím jenom bez sedla (chlaďáci jsou gauče a v zimě hřejou jako Jotulky). Jaké s ním máte zkušenosti, zkoušeli jste i sami jezdit? Já bych rád do "koše" dal 1 nebo 2 děcka o letních táborech. U nás v Provodíně zrovna rovinu nemáme, v okolí jsou samé kopce a lesy, zkoušeli jste smyk i mimo louku?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Indiánská sedla umí Pes, najdeš na něj kontakt na indiancorral.cz v sekci obchodníci.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Pro travois neexistuje jiný směr než přímo vpřed, zatáčet se dá jen po velice širokém rádiusu. Co se pevnosti týče nezaznamenal jsem mezi oběma variantami žádné rozdíly. Snad jen to, že použití těch dvou dlouhých tyčí jejichž konce se kříží koni nad krkem je pro naše sranda ježdění vcelku na pendrek. Jediný důvod proč použít tuhle variantu je ten, že se takto přepraví tyče používané na stanu.
Uživatelský avatar
krouziciorel
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř led 30, 2013 10:09 am
Bydliště: Provodín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krouziciorel »

Výborně, PES je ze Smržovky, což je cca 70km od nás. Taky jsem chtěl zkusit podobné mongolské sedlo, pro které bych ale musel zajet až do Maďarska, tohle je proti Maďárii coby kamenem dohodil. Jen doufám, že půjdou napasovat i na Noriky, klisně už jsem musel koupit podbřišník 140cm a roste vesele dál, v květnu jí bude 5 let, tak doufám, že už to moc přehánět nebude. A otlaky riskovat nechci.

Tyče od týpí u travoise zatím transportovat neplánuji, dělám si je ze soušek v lese, takže zkusím nejprve to jednodušší Hčko. Jen terénu se trochu bojím, u nás v bývalém vojenském prostoru Ralsko je kopců mraky. A i dost silnic původně pro ruské tanky, tam by nebylo od věci přidělat dozadu 2 kolečka z kočáru nebo stavební pro těžší náklady, na jednom videu z youtube jsem něco podobného. Je mi jasné, že když potkám auto, se smykem nezacouvám, možná by to šlo pořešit právě s použitím koleček.
Odpovědět