300g/m2 nebo 400g/m2

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Veen
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 30
Registrován: ned úno 11, 2007 10:04 am

300g/m2 nebo 400g/m2

Příspěvek od Veen »

Cau. ceka nas prvni taboreni a tak by sme potrebovaly radu od zkusenych staresin. ma cenu kupovat 300 týpí? da se v nem treba stanovat v zime a neumrznout? co zivotnost? dekuji moc za odpoved
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Ahoj ak som to dobre pochopil tak sa ti jedná či použiť plachtovinu v gramáži 300 g/m2, alebo 400 g/m2. Ja ti teda odporúčam tých 400 g/m2 je to oveľa hrubší a podľa mňa lepší materiál.
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Veen: Myslím, že gramáž nemá asi tak moc vliv na tepelnou izolaci týpí, jako na životnost. Pevnější látka významně zvyšuje životnost týpí. Tu ovlivňuje mnoho faktorů, především, jak často se táboří, jak dlouho (moknutí x vysychání), jak šetrně se týpí staví, bourá, jak se skladuje, jestli se v něm dělá oheň, atd. atd. Velký vliv na živonost má taky kvalita tyčí, suky a ostré výčnělky plachtu postupně narušují.

Pokud nehledíš na peníze, tak jdi do vyšší gramáže, protože při stejném zacházení ti takové týpí vydrží více let.
Veen
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 30
Registrován: ned úno 11, 2007 10:04 am

Příspěvek od Veen »

prave ze na penize hledime, ale zase nechcem koupit nejakou sragorku ve ktery budem mrznout nebo tak......takze v 300 týpí se dá i zimovat? ......a co bazar? nemas prosim jeste nejakou radu? o týpí vim zatim jenom to zakladní co se doctes na kazdy strance kde je prodavaj, a nerad bych narazil ...preci jenom to neni malo penez :oops:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Je to tak, 300 nebo 400 na teplotu uvniř/vně nemá vliv. Jednoznačně doporučuji volit vyšší gramáž kvůli životnosti. Na peníze nehleďte.
Kniha "Táboříme v týpí" je biblí českých táborníků, to ji ještě nemáte v knihovničce? Pro začátečníky popisuje problematiku, myslím, že dostatečně podrobně.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Co se týče toho bazaru, tak mám takovou zkušenost, že poptávka výrazně převyšuje poptávku. To je proto, že lidé chtějí z finančních důvodů koupit levně starší typí, to je jasné. Ale když už si někdo týpí naopak koupí, tak ho většinou používá až do doby, kdy se začne týpí rozpadat a pak ho vyhodí. Není mnoho důvodů, proč by se lidé zbavovali použitých týpí, proto je jich na trhu minimum. Navíc jít do starého týpí je velké riziko, člověk neví, co s ním bývalý majitel dělal, kde a jak ho skladoval, jak s ním zacházel, jaké měl tyče, jeslti ho nechal po zmoknutí řádně vyschnout, atd.
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Nič lepšie ako Taboríme v teepe ty nemôžem poradiť. Je to naozaj to najlepšie čo bolo o teepe vydané.
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

A máte vyřešenou velikost? Zda ozan ano či ne? To mi přijde jako důležitější otázka, než gramáž.
A nezapomínejte, že existuje ještě možnost si týpí půjčit, zjistit, jak se Ti v něm táboří a teprve potom se rozhodovat... jestli větší, menší apod.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

slabšáci / siláci

Příspěvek od Sapazi »

Nemyslím si že gramáž nemá vliv na funkčnost týpí. Hlavně vítr když se do plachty opře, slabou látkou ti dovniř propustí víc zimy, nemluvě o větru který ti může při stavění utrhnout úvaz nebo chlopen. Mám už třetí týpí a hádej jaký materiál. Z vlastního průzkumu vím, že dnešní táborníci jsou tak půl na půl slabšáci či siláci, takže rozhodně nebudeš jediný kdo táboří i v zimě ve slabým. Dříve, za totálu se tábořilo jen v 300g, jiná látka nebyla. V roce 92 jsem ušil první týpí 450g. myslím že ještě slouží a stejně takdalší které jsem dělal pak. zákazníci kterým šiju 300g se často vrací s utrhanýma poutkama, prahem nebo chlopní. A to třeba již po 3 letech. Ti kterým jem ušil 400nebo silnější přichází po šesti a víc letech a to aby si objednali nové.Opravy žádné.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Už tochu odbočujeme, ale zase by to mohla být docela přínosná debata.
Tedy bez debat je, že čím větší gramáž, tím menší šance mechanického poškození stanu. Nicméně podle mého soudu daleko větší vliv na tepelný komfort uvniř bude mít druh a kvalita dřeva, velikost a umístění ohniště, uspořádání interiéru, ozan, dvojitý lining nebo pověšený plášť, atd. atd.
Veen
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 30
Registrován: ned úno 11, 2007 10:04 am

Příspěvek od Veen »

dvojty lining?? :shock:
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Dvojitý lining jsme měli v týpí kde jsme přežili 4měsíce, celou zimu. Rozhodně se vyplatí, otázkou je zda zení lepší investovat do kvalitnějšího týpí než do druhýho liningu. Pokud ti ho někdo na táboření půjčí, neváhej.
Jinak souhlasím s Dva hlasy, vliv na tepelnou pohodu má navíc délka táboření. Prvních pár dní je pod tebou zamrzlo a nepomůže nic, ale pak už je to pohodička.
Ozan: osobně si myslím že je dobrý lapač tepla, což je taky jeho hlavním úkolem. Jako lapač deště mi připadá ozán zbytečný. Do týpí prostě prší, at uděláš cokoliv :(
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 9:57 am, celkem upraveno 1 x.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Jo, ozan sešitý s liningem je lepčí. To se musí zaklepat.
Mám dva stany různé velikosti a v každém používám ozan. Fakt je, že úplně vodotěsné to není, ale s ozanem je to za deště o dost lepší.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

A nezaprší

Příspěvek od Sapazi »

Mo?kohtávenótaxe píše: mám ho přeci jenom trochu jinak konstruovaný, než se tady v Čechii vídá. A hlavně je v jednom kuse i s liningem. :wink:
Je fakt že pokud si do týpí vymodeluješ přesnou stříšku, navíc v kuse s liningem, velké části vody se zbavíš. Otázka je kde potom zůstala stylovost.
Zda ozany byly a jaké se tu už debata vedla, já jsem spíš na straně proti ozánům. Zkusím nadhodit ještě jeden názor: Do správně postavenýho týpí prší málo. Ale i do nejlíp postavenýho týpí prostě prší, patří to k věci.
Odpovědět