Kostěný nůž

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Odpovědět
Yetty
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: pát črc 12, 2013 7:23 pm

Kostěný nůž

Příspěvek od Yetty »

Zdravíčko..
Snažím se vyrobit nůž z kostěnou čepelí, ale mám problém s nabroušením.. Máte někdo nějaké zkušenosti s tím jak to ideálně nabrousit??
Já zkoušel tradiční brousky na srpy a kosy a taky extra jemný smirek (1500), ale není to tak ostré jak bych si přál.. Je možné, že vzhledem k tomu, že je to první nůž, který dělám úplně z nuly, tak nemám ideálně zvolený "úhel" ostří a proto je to jen takové poloostré polotupé.. Čepel má cca. 7 milimetrů tloušťku a z těch 7 milimetrů jsem to zbrousil až na ostří asi jen na jednom centimetru šířky čepele (z každé strany je spád 3,5 milimetru tloušťky na jednom centimetru šířky) - doufám že to popisuju dost pochopitelně, nejsem nožíř, tak se snažím jak jen umím..
Pokud by mi někdo dal nějakou radu budu jen rád.. Díky.. ;)
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Rada je jediná, brousit, brousit, brousit . Nejlépe různé hrubosti pískovce. Na brousku na kosu bych vzniklé ostří pouze doladil.
Yetty
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: pát črc 12, 2013 7:23 pm

Příspěvek od Yetty »

Tak zkusím sehnat nějaký slušný pískovec a budu holt brousit a brousit.. :)
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

No já nikdy o kostěných nožích neslyšel. Určitě byly pazourkové, obsidiánové, měděné nebo mosazné, později železné a ocelové, ale kostěné? Nedovedu si představit, že by šla nabrousit kost tak, aby dokázala něco uříznout.
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Eagle-Eye píše:No já nikdy o kostěných nožích neslyšel. Určitě byly pazourkové, obsidiánové, měděné nebo mosazné, později železné a ocelové, ale kostěné? Nedovedu si představit, že by šla nabrousit kost tak, aby dokázala něco uříznout.
Podívej se sem:
http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/ ... eVH-m1Fy8o
Je tam teda mrak moderního balastu, ale najdou se tam i nálezové originály ;-)
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

kost do jedovata nabrousíš ale životnost toho ostří je hovno, hovno, nic
To co tu dal meďoš jsou sice nálezy ,ale spíše než na krájeni to bylo konstrukčně na bodání a tam ta ostrost není až tak důležitá
na každů sviňu sa někde vaří voda
Odpovědět