-Klih

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Trochu jsme si s Chytrym pomejlovali a já přišel na to, že jeho "kozny glej" není "kostní klíh" co je u nás, na západě 8), běžně k dostání. A prý je v tom rozdíl, a prý je ten kostní na nic :? . Takže bych rád věděl proč?
Třeba to bude zajímat i někoho jiného, proto se ptám touto cestou.
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 10:03 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

A není to třeba tím, že "kožný glej" je z kůží a "kostní klíh" je z kostí? V tom může být dost rozdíl. A nejkvalitnější klíh by měl být údajně z rybích měchýřů.
Shodou okolností jsem nedávno studoval příslušné články o výrobě klihu ze zbytků kůží a chystám se tento vyrobit, tak mohu pak napsat, jak to dopadlo. Většina tradičních výrobců se shoduje na tom, že ideální jsou na to špony odškrabané z kůží při "drajskrejpu". O něco horší pak odstřihnuté tvrdé okraje z mozkovek, nebo rawhide. Někteří autoři vůbec nedoporučují používat kosti a parohy, prý to snižuje kvalitu klihu.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Chápal bych to u samo-domo vařeného klihu, zajímá mě to u těch průmyslových. Tam mne vůbec udivuje, že je kostní i kožní.
Nebo to mají Slováci jen jinak označený?
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Re: kozny glej

Příspěvek od tomas »

kostni klih alebo po nasim kostny glej je ako uz niekto podotkol vyrobeny z kosti a nedopotucuje sa pouzivat na slachovanie lukov napr. lebo nie je dostatocne pruzny. Kostny sa da u nas v pohode zohnat v obchodoch s umel.potrebami. Kozny glej to je ale ina. Pred par rokmi sa dal kupit v drogeriach ale zial som sa nezasobil tak som musel kupit velke balenie lebo male sme zhanali kade tade a nenasli sme. Ja to pridavam do farieb na rawhide, lepim s nim sipy, trubely na fajky, slachovali sme s nim luk a vsetko drzi ako ma. Samo ze manipulacia je troska horsia ako u duvilaxu lebo sa musi zohrievat vo vodnom kupeli ale nie je to nejaka pohroma.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Re: kozny glej

Příspěvek od Eagle-Eye »

tomas píše: Ja to pridavam do farieb na rawhide, lepim s nim sipy, trubely na fajky, slachovali sme s nim luk a vsetko drzi ako ma.
Lepíš s tím i péřové letky ke dříku? Drží to?
Uživatelský avatar
romantyčka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon úno 05, 2007 7:16 pm
Bydliště: Zadní Třebaň

Příspěvek od romantyčka »

Jestli mohu vstoupit do debaty, tak kvalita i vlastnosti klihů jsou dány v podstatě prvotním materiálem ze kterého se dělají.Tedy kostní=tvrdý, křehký, kožní=pružnější, více odolává namáhání.Ale všechno má svou hranici. Jinak zmiňovaný klíh z rybích měchýřů je velice jemný a používá se
hodně ve výrobě hudebních nástrojů. Co se týká lepení letek na šípy, myslím, že člověk nepozná rozdíl ( mluvím z vlastní zkušenosti ). Záleží jenom na hustotě klihu, která se zvolí při lepení. Při lepení pomocí přyskyřice, používám jako přísadu zásadně klíh kožní.
Kožní klíh se nechá občas sehnat v potřebách pro výtvarníky.
Romantyčka
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak já taky ještě přidám jeden postřeh. Kdysi jsem dostal šlachovaný luk, který byl lepený kožním klihem doma uvařeným. Následně jsem si pošlachoval jiný luk a ten jsem lepil koupeným kostním klihem. Nebyl v tom žádný rozdíl. A že jsem tomu druhému luku dával pěkně zahulit - byl hodně krátký, takže ramena se při nátahu dost ohýbala. Myslím, že pro naše použití je to prašť jak uhoď. Kostní nebo kožní.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Kožní klíh jsem onehdá koupil ve Výtvaných potřebách u Skořepky... myslím že necelých 50,- za čtvrt kila... Nepřišlo mi to jako nedostatkové zboží.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Příspěvek od tomas »

Tak sa dozvedam ze asi funguje aj kostny. To je super ale kedze uz mam kozny tak ho pouzijem ved co by som inak s takym mnozstvom robil. A prinesiem ho aj na Hamiltony tak sa tam za mnou zastavte ak by ste sa rozhodli ze chcete.
A este ze tym na sipoch lepim aj pierka aj hroty aj vsetko ako sa ktosi dopytoval.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Myslím, že je tohle zajímavé téma, tak jsem přesunul jádro diskuse z inzerce do výroby.

Jinak jsem dneska zkoušel výrobu klihu samo domo. Materiály: odškrabky z drajskrejpu, odřezky tvrdých okrajů z mozkovek, odstřižky jelení surovky. Vše jsem hodil do hrnce, zalil vodou a nechal na plotně při teplotě cca 50-70 stupňů Celsia po dobu 4 hodin. Pak jsem to nechal trochu vychladnout, abych do toho strčil ruku a všechno přecedil přes staré tričko do PVC nádobky. Byla to taková hnědá tekutina konzistence sirupu, nebo řidší. Pak jsem to nechal venku v chladu uschnout, to trvalo pár hodin. Výsledek je na obrázku, ztuhlo to do konzistence želatiny, takže se to dalo z nádobky vyndat v jednom kuse. Pak jsem to nožem rozfikal na kostičky a rozprostřel na papír. Teď by to mělo schnout do pevné konzistence, jakoby skla. Pak by to mělo jít v chladu skladovat neomezenou dobu. Jenom nevím, jestli ty kostičky nemám moc velké, ale snad ne. Otázkou je, jak to bude lepit, to jsem zatím nezkoušel, ale když jsem pracoval s tím sirupem, tak mi to prsty lepilo opravdu fest, tak doufám, že to bude OK.

Obrázek

Obrázek
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Teď na táboření jsem zaslech, že Wanži s Chytrým porovnávali kvalitu klihu na šlachových lucích. Nebyl jsem u toho, takže nebudu zabíhat do podrobností, ale výsledek byl ten, že na povrchu luku lepeného kožním klihem bylo podstatně méně příčných prasklinek, než na to co byl lepený kostním klihem. Na to konto jsem nelenil a prozkoumal svoje dva staré luky. Na tom, co jsem lepil kostním klihem byla jedna prasklina vedle druhé. Na druhém, lepeném klihem vyrobeným doma, byly v jednom místě 4-5!! prasklin. To myslím mluví za vše.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Předpokládám, že všichni zůčastnění v tomto tématu dostali včera stejný mail jako já. Z firmy Tanex.
www.tanex.cz
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy píše:Předpokládám, že všichni zůčastnění v tomto tématu dostali včera stejný mail jako já. Z firmy Tanex.
www.tanex.cz
Někde musí být zrada, já nic nedostal :cry:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Zkrátka a dobře, prý se tady dočetli, že máme problém sehnat kožní klíh. No a ten oni vyrábí. Docela by mne zajímalo, jak se tady na to dohmátli.
Odpovědět