ženské plášte

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Odpovědět
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

ženské plášte

Příspěvek od thate win »

Zdravim, zaujímalo by ma, čo konkrétne znamenajú jednotlivé symboly na plášťoch typu "box & border". EE, ty uvádzaš v článku , že ide o spirituálne, kosmologické s v konečnom dosledku estetické kresby. Spirituálne je mi jasné, keďže indiáni neoddelovali jedno od druhého, ale čo tá kosmológia ?
Niekde píšu, že tá kresba má reflektovať na vnútorné orgány bizóna, ale to mi príde divné,lebo tie vzory v tom "boxe " sú symetrické...ďakujem.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

thate win: Bohužel bližší informace k tomu nemám, možná někdo s něčím přijde.

Nicméně zastávám názor, že význam spousty symbolů již dnes zjistit nelze. Většina symbolů byla malována proto, že měly určitý význam, ale časem se z toho stala tradice a význam se vytratil a zůstal jenom ten symbol.

Podle mě je to přirozený proces. Když se John Ewers ptal mezi Černonožci, co znamená trojúhelníková nášivka na ženských šatech ve spodní části, dostal asi 30 vzájemně různých odpovědí. Jinými slovy, Černonožci sami přesně nevěděli, co ten symbol znamená. Prostě ho dávali na šaty proto, "že se to tak vždycky dělalo". Nicméně věřím, že ten význam tam původně byl, ale časem se vytratil a zůstal jenom symbol.

Já jsem k luštění významů poměrně skeptický, protože ve většině případů existuje celá řada výkladů, vzájemně protichůdných. I indiánů je téměř pravidlo, zeptej se jednoho šamana co znamená to či ono a pak se na to samé zeptej druhého šamana a s vysokou pravděpodobností ti řekne něco úplně jiného.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

ženské plášte

Příspěvek od thate win »

Ďakujem za odpoveď. Viac menej som ju čakala. Mne by na začiatok stačilo, keby niekto dokázal rozlúštiť tie plášte, ktoré si použil v článku. Na margo toho pána Ewersa, by ma zaujímalo, či ten symbol komunikoval s mužmi alebo ženami. To by mohlo mať velký vplyv na rôznorodosť odpovedí. Podľa mňa to symbolizuje ženskosť, lono, plodnosť... čo sa týka pláštov,budem pátrať ďalej...
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Re: ženské plášte

Příspěvek od Píta Ominí »

thate win píše:Ďakujem za odpoveď. Viac menej som ju čakala. Mne by na začiatok stačilo, keby niekto dokázal rozlúštiť tie plášte, ktoré si použil v článku. Na margo toho pána Ewersa, by ma zaujímalo, či ten symbol komunikoval s mužmi alebo ženami. To by mohlo mať velký vplyv na rôznorodosť odpovedí. Podľa mňa to symbolizuje ženskosť, lono, plodnosť... čo sa týka pláštov,budem pátrať ďalej...
Kdysi jsem se ptal jedné staré paní u Černonožců právě na ten význam trojůhelníku a kruhů na černonožských ženských kožených šatech, ale už nevěděla, co to znamená. Nemohu soudit, nepatl jsem se víc lidí, ale řekl bych, jak již bylo zmíněno, že je to již zapomenuto. Což však nikdy neznamená, že někde ještě není někdo, kdo to ví :-)
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

ženské plášte

Příspěvek od thate win »

Ahojte, zaujímalo by ma, či na ženskom plášti smeroval krk do lava alebo do prava, na väčšine fotiek je to vlavo, bez ohladu na to či ide o mužský alebo ženský plášť....reku, keď už to budem robiť, tak nech je to poriadne...
Odpovědět