Ukončení šípu na tětivu

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Ukončení šípu na tětivu

Příspěvek od Ogen »

Už se to vedle řešilo, ale vracím se k tomu, poněvač, když se omotá-podváže šíp pod drážkou a tento konec se navlhčí a ohřeje (pára, oheň), pak jde tyto konce vyhnout tak, že drážka je širší a vypadá to, jako kdyby byl dřík dělaný ze širšího dřeva, atd...
Ogen
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zajímaly by mě názory na to, jak se vyráběla koncovka šípu, přesněji místo, kde se zasouval šíp do tětivy. Na téměř všech originálech je toto místo širší, než zbytek dříku (někde až 12mm oproti běžným cca 8mm dříku). Napadují mě následující možnosti:

1) Šíp se udělal z o dost silnějšího prutu a ztenčil se, kromě té bambule na konci
2) Využilo se lokální rozšíření v místě nějakého "kolena"
3) Opravdu se zářez rozšířil nad párou, jak píše Ogen
4) Kombinace některých předchozích možností

Obrázek
Obrázek
Veen
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 30
Registrován: ned úno 11, 2007 10:04 am

Příspěvek od Veen »

nestudoval sem to poradne, ale v lukarsky bibli je to popsany. ve zkutecnosti totiz neni konec rozsiren, ale pred koncovkou( asi od zacatku opereni) je nepatrne a pozvolna zuzovan a na konci je nechan bambule stejneho prumeru jako skoro cela cast sipu. myslim ze to je kuli zapusteni peri, pro lepsi zplynuti "stonku" brku s celkovou linii sipu. kdyz se na to poradne podivas na perokresbe nejakyho indianskyho sipu urcite to uvidis.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Třeba to ukončení v horní řadě uprostřed, zdá se pouze vyhnuté. Ostatní bych řekl, že jsou vystrouhané. Buď tím, že je před koncem průměr zúžen a nebo vyřezáním ze silnějšího klacku. Osobně se kloním k používání druhé možnosti, neboť když na tenším konci prutu potřebuji těch minimálních 8mm, na druhém(silnějším) mi po vystrouhání hodně materiálu zbude. Takže nemusím ten průběžný průměr zeslabovat.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

aku hrubu nechavate tu koncovku na sipoch? kolko mm, alebo o kolko mm viac ako driek sipu?
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Uchycení šípu na tětivu

Příspěvek od Tomáš »

Zdar,vím,že to není na tohle téma,ale musím se zeptat:mám pár šípů,ale pořád mi vrtá hlavou,jak přesně je uchytit prsty na tětivě,vím,že se to dělá ukazovákem,prostředníkem a prsteníkem bez palce a malíčku..ale zkoušel jsem takto střílet a nic moc,nejde šíp pevně chytit a proto se ptám,jestli na šípu nemají být dva zářezy pro prsty aby šel luk vůbec natáhnout. :?: :?:
Uživatelský avatar
BearWolf
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 52
Registrován: čtv říj 11, 2007 11:57 am

Příspěvek od BearWolf »

Nazdar,

pokiaľ viem, tak na šípe nemajú byť nijaké zárezy na prsty. Asi treba len trénovať a prídeš na to.
Niekde na nete som našiel taký článok kde je pekne popísaná tehnika ako sa správne striela z luku ale ani za nič to už neviem nájsť. Ak to nájdem môžem to sem dať.
seed
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: pon čer 21, 2010 2:54 pm

Příspěvek od seed »

Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

No někde jsem četl, že právě indiáni stříleli tak, že šíp drželi palcem, ukazováčkem a prostředníčkem, a ne těmi třemi prsty bez malíčku a palce. Jestli se pletu, tak mě opravte, ať tu nešířím nějaké bludy.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
seed
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: pon čer 21, 2010 2:54 pm

Příspěvek od seed »

no viem ze henten sposob asi pouzivali v stredoveku anglicanie lebo inac by asi longbowi nenatiahli turcimali asitrochu iny sposob ale ta technika troma prstami nad a pod sipom ja ukazana aj v knihe E.T.Setona dvaja divosi
sk vydanie str. 116 a na ostatnych stranach sueste ukazane neake sipy a luk :lol:
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Môžeme skutočne nájsť všetky možné spôsoby držania šípu na tetive.
Apačský spôsob tri prsty pod šípom sa úspešne používa dodnes.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Zdar,Díky všem,no právě že to mám z knihy Dva divoši od Setona,ale zkoušel jsem to a podle mě by tam měl být náký zářez protože to vůbec nejde chytit,tak jsem si tam udělal zářezy,ale jen se bojím,aby se mě ten konec šípu nezlomil,protože kvůli těm zářezům je to tam hodně ztenčeny až na dřen. Nevim. :wink:
prorážečkostí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát pro 11, 2009 11:51 am
Kontaktovat uživatele:

technika drzeni sipu - plane 1

Příspěvek od prorážečkostí »

Ahoj,
tak prvne uz jsem to tady zminoval, sipy na planich jsou po vetsinu bikonicke, cili od zadni cca 1/3 k hrotu se zuzuje a zadni 1/3 se ke konciku se taky zuzuje, nicmene je koncik rozsireny.
Tim se sip lepe v prstech drzi, zejmena pri jizde na koni.
Paradoxem je to, ze indiani znali tzv. anglický zpusob drzeni sipu, ale pouzivali jej vice mene jen na lov zblizka - bizonu, a nebo na dalku jen zridka.
ovsem nejcastejsim zpusobem je drzeni, omlouvam se predem za tan popis,
podle Laubina- kde to neni dobre znazorneno, a podle Lakotu se kterymi jsem mluvil a o sve lukostrlcke tradici toho vedi hodne, je ten,
ze /drzis-li luk v leve ruce a sip ti jde vlevo od luciste/ ukazovacek, prostrednicek a prstenicek jdou jakoby shora a drzi tetivu a pritom palec drzi sip proti ukazovacku. touto technikou drzite tetivu celkem hluboko v prstech a sip pritom dobre kontrolujete coz je zejmena velmi dulezite na koni. Tim ze indiani strileli intuitivne, neda se touto technikou vubec mirit, a clovek to musi dostat tzv. do krve.
prorážečkostí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát pro 11, 2009 11:51 am
Kontaktovat uživatele:

technika drzeni sipu - plane 2

Příspěvek od prorážečkostí »

U vyse uvedeneho zpusobu je jeden problem.
zjistil jsem, ze se daji natahnout luky timto zpusobem /lespon u me/ do 25kg, a to dodavam, ze jsem schopen vystrelit takto bez vetsich problemu tak 10x. pak jsem znicenej.Pravdou je, ze tento rok strilim pravidelne 2h dene, a ze jsem na luku o natahu 18kg, mel zezacatku problemy, dnes to je lepsi, cili dovedu si predstavit, ze muz, ktery strili takto od detsvi ma jinak vypracovane urcite svaly aby to utahl. kdezto angl. zpusob je sice pohodlny, ale patri pro statickou strelbu, nikoli na kone. Muj informator mi rekl, ze angl. zpus. provadeli z kone takto: sip si pridrzel v leve ruce na mirne napnute tetive, tesne pred vystrele sipu, prava ruka uchopila tetivu a rychlim svihem sip vyslala na cil, pricemz uhel zvednutych pazi nesmel jit nad vysku ramen, cili strileli takto skutecne jen od boku a na cil ktery byl pod urvni pasu a na kratkou vzdalenost. Jinak vam sip v okamziku vypadl z natahu...Jinak jsem samozrejme spekuloval o jinych zpusobech a zkousel to, ale skutecne nejpraktictejsi a nejpsolehlivejsi a take zrejme nejuzivanejsi je ten co jsem zde popsal. Napr. kombinace angl. s drzenim sipu palcem uvedena Laubinem, je holy nesmysl, pri pokrcenem palci mate pocit ze vam to vykloubi prsty a hlavne se neda silnejsi luk absolutne natahnout. Uvitam, jestli nekdo mate jeste jine info k tomuto tematu, ci jine poznamky. Howg!
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

prorážečkostí píše:.../drzis-li luk v leve ruce a sip ti jde vlevo od luciste/ ukazovacek, prostrednicek a prstenicek jdou jakoby shora a drzi tetivu a pritom palec drzi sip proti ukazovacku. touto technikou drzite tetivu celkem hluboko v prstech a sip pritom dobre kontrolujete ...
neviem ci som to pochopil dobre, ide o to drzanie, ked sa sip drzi medzi palcom a ukazovakom a ostatne prsty su na tetive pod sipom a pomahaju ju natahovat?
ak je to inak, mohol by si postnut realne foto ako to drzat? vopred vdaka!
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Odpovědět