Škrabky

Činění kůží přírodní cestou
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Škrabky

Příspěvek od Eagle-Eye »

Chtěl jsem se zeptat, jaké používáte škrabky. Myslím ostré na dryscrape. Z čeho čepele, hoblík? pilník? něco jiného? Jak děláte břit, ostrý úhel, nebo tupý? Jaké zakulacení čepele, rovnější nebo kulatější? Čím ostříte, brouskem? elektrickou bruskou?

Fotky škrabek jsou vítány.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

http://www.nahraj.cz/down/1247838510/Ko ... y.JPG.html
škrabky si vzrábím ze starých cirkulárek.rukojeti ze zlámaných násad na kladiva do kterých zapustím závitovou tyč abych mohl škrabky mněnit dle potřeby.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Nedám dopustit na pérovou ocel, škrabka je vykovaná v jednom kuse i s rukojetí- zahnutá v pravým úhlu. brousím na stojanové brusce v docela tupým úhlu. pak se mín tupí ale musíš škrabku držet v přesným sklonu. Moje škrabka absolvovala kolem 30krav a furt jede.Dřív jsem trpěl na hoblíky ale to se s kovařinou nedá srovnávat. problém je v tom že strojní nože a hoblíky jsou sendvičová ocel- tvrdá vrstva na povrchu a zbytek materálu je jen obyč ocel. Pérovina je tvrdá i uvniř. Aspon tak mi to povídal jeden nástrojář.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Mám škrabky z pilníku, hodně do ostra, zakulacený hrany. Myslím,že je je to v poho, moc jsem s nima zatím neoškrábal. Starší škrabka je z řezbářskýho dláta. Na krávy to není, ale je super. Na druhé straně, takového dláta je škoda.
veverka je nesvědomitý zákeřník
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 9:52 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Já jsem s tou mojí škrabkou oškrábal už štyry krávy a celkem bez problému.Jinak to brousím bruskou. Ta moje škrabka má tu výhodu že
nemusím brousit pokaždé jak stupím nůž,jenom ho vymněním za další nabroušený a jedu dál.
na každů sviňu sa někde vaří voda
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Witko píše:Mám škrabky z pilníku, hodně do ostra, zakulacený hrany. Myslím,že je je to v poho, moc jsem s nima zatím neoškrábal.
Já mám také škrabky z pilníku a rozhodně na ně nedám dopustit.A když je brousím(na brusce),tak nesrážím po broušení tzv.otřep!!!!!!!!Škrabka dýl vydrží ostrá.
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 21, 2007 5:05 pm

Příspěvek od michell »

Mám dotaz za ty, co mají zkušenosti s wet scrapem! Můžete někdo poradit nebo sem hodit fotečky své ozkoušené škrabky, hlavně mně jde o tvar a styl broušení ostří, nakolik má být škrabka ostrá. Z čeho škrabku vyrábíte???Díky za info!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Škrabku jsem dělal podle knihy Deerskin into buckskin a funguje dobře. Je jednodušší na výrobu, než škrabka na suché škrábání. Vyrobil jsem ji z pilníku, šířka cca 3cm. Na jedné straně jsem nechal ručku a na druhé straně jsem vybrousil trn a narazil na něj druhou ručku. Takže škabka vypadá jako poříz, ale nemá ručky zahnuté do pr. úhlu ale v jedné rovině s čepelí. Vlastně obyč. pilník s ručkama na obou stranách.

Čepel jsem vybrousil ve sklonu cca 45 stupňů. Ale teď pozor. Nesmí být ostrá. Ale ani moc tupá. Ideální je něco mezi. Naostřit, třeba flexkou a pak ztupit brouskem. Ostří by mělo být znatelné, ale nebělo by se s ním jít např. pořezat.

Když bude čepel moc ostrá, bude se zasekávat do kůže a dělat tam zuby, nebo do slabších kůží díry. U tupé se zase člověk moc nadře.

Přírodní národy na to klidně používali třeba žebra z velkých zvířat, stačilo přiostřit hranu, omotat konce hadrou nebo kůží jako úchyt a bylo to. Na Amnh a jinde takové škrabky jsou k vidění.

Jestli si zítra vzpomenu, tak svou škrabku i nafotím.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

V druhé půlce 19.stol. dělali Siouxové takové škrabky z čepelí kos. (jednotné číslo - kosa) A dodnes se prý podobné používají.
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Příspěvek od tomas »

Na dryscrape mam normalnu wahintke z parohu a tiez som s nou uz par jelenov a krav vyskrabal. Cepel mam z nejakej nastrojovej ocele pekne gulatu a uhol brusenia dost ostry. Len si musim davat pozor aby som nezaskrabol prilis hlboko do koze. Mam viac cepeli iba ich menim ked sa otupi a brusim raz za cas na el. bruske plus diamantovy kotuc, plus rucne dobrusenie.
Na wetscrape mam obycajnu kramlu co sa pouziva na spojovanie tramov na strechach. zabrusene hrany 90 stupnov jemne dobrusene rucne kamenom. A ide to s nou celkom dobre. rucky nemam lebo sa mi nechcelo to narovnavat a riesit. Nie je to ale take pohodlne ako s ruckami.
Uživatelský avatar
iktome
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: pon říj 08, 2007 4:58 pm

Příspěvek od iktome »

Tom napsal:
http://www.nahraj.cz/down/1247838510/Ko ... y.JPG.html
škrabky si vzrábím ze starých cirkulárek.rukojeti ze zlámaných násad na kladiva do kterých zapustím závitovou tyč abych mohl škrabky mněnit dle potřeby.


Ahoj Tome,nemohl by jsi sem dát ještě jednou ty fotky škrabek?[/b]
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

http://reznik1.rajce.idnes.cz/moje_koze ... krabky.JPG

jasně není problém :)
kdyby jsi chtěl detaily tak bych ti to musel zítra znovu nacvakat
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
iktome
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: pon říj 08, 2007 4:58 pm

Příspěvek od iktome »

tom píše:http://reznik1.rajce.idnes.cz/moje_koze ... krabky.JPG

jasně není problém :)
kdyby jsi chtěl detaily tak bych ti to musel zítra znovu nacvakat


Díky,zajimalo by mě podjakým uhlem brousíš ostří?foto potěší :) :D
Ty kotouče na čepele rozřezáváš flexou?Či jak?
Díky za odpověd
Odpovědět