Škrabky

Činění kůží přírodní cestou
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Podle mně to není škabka, ale buď je to násada bez čepele, nebo nějaký nástroj, například na roztahování kůže v rámu, nebo na něco jiného.

Nedovedu si představit, že by se se samotným parohem dalo cokoliv oškrábat.
Uživatelský avatar
Pohledem sráží vrány
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 01, 2013 1:04 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek od Pohledem sráží vrány »

aha?! nu nic, tak díky za vyvedení z omylu, proto se ptám ;)
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak chceš nějakou škrabku a chceš jít tou nejjednodušší cestou a napadla tě škrabka z kosti a teď se snažíš zjistit, jestli to funguje.

Jestli je to tak, tak můžu napsat, že nefunguje. Škrabky se dělaly převážně s kovovým ostřím a mělo to svůj důvod.
Uživatelský avatar
Pohledem sráží vrány
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 01, 2013 1:04 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek od Pohledem sráží vrány »

jop, to jsi pochopil uplně přesně, asi jsi jasnovidec, bo co :D děkuji za objasnění, začnu halt řešit kde jak co na tu s kovovým ostřím :wink:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

To není o jasnovidectví, ale o zkušenosti.

Setkávám se s podobným přístupem dnes a denně.

Jde o snahu věci "očůrat" nebo obejít.

To ale nefunguje, tady nic neočůráš, maximálně sama sebe.

Jestli mohu poradit: držte se tradičních nástrojů, materiálů, postupů, technologií, vzorů a šablon. Jsou ověřeny staletími a fungují. Pokud by existovaly zkratky, jistě by je již jiní vynalezli.
Uživatelský avatar
Pohledem sráží vrány
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 01, 2013 1:04 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek od Pohledem sráží vrány »

:shock: tak, teď teda to o tom jasnovidectví beru zpět... nesnažim se nic očůrat, apod. Naopak, snažím se držet právě těch staletí ověřenejch postupů a když jsem při prohlížení katalogu amnh narazila na vícero škrabek z parohů, rohů a kostí, i když u nich není specifikované použití, tak nějak jsem nabyla dojmu, že se asi používaly a že asi budou původnější a tradičnější než ty kovový. Radši bych si zkusila udělat něco takového, pokud se to opravdu tedy používalo a fungovalo, než se mordovat přetvářením ocelovejch udělátek. Nechápu, proč mě hned musíš osočovat z nějakýho "očůrávání" a podobně, to mi přijde nefér, hm? Dotaz jsem vznesla právě abych se dozvěděla, jestli jsou to opravdu škrabky na kůži, jestli fungujou, a jestli ano, jestli to s ní někdo zkoušel, toť vše.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Paroh či kus kosti lze u činění použít. Ovšem ne na šrabání. Etnografové v muzeu pochopili správně že jde o nástroj na zpracování kůže, tak to nazvali škrabka.
Škrabka je ale od slova šrábat, a s parohem neoškrábeš nic. Tedy , z kůže nic neodpadne, jen ji hladíš. Je to ale vhodný na sundávání chlupů ze zahnilé kůže anebo na roztahování kůže v rámu za mokra. Na vyčinění kůže je třeba většinou sundat epidermis a blány a to s parohem nepůjde.
Pokud máš kus parohu a chceš ho na zpracování kůže použít, přivaž na něj kus železa ( nebo třeba pazourkový břit) a pusť se do toho.
Uživatelský avatar
Pohledem sráží vrány
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 01, 2013 1:04 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek od Pohledem sráží vrány »

ok, díky za objasnění záležitosti :wink:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak to se moc omlouvám a beru z5.

Jinak pokud chceš dělat škrabku s ocelovým břitem, tak slušně funguje starý pilník, který zbrousíš rozbrušovačkou. Dá se koupit za cca 10-20 Kč (teda ten pilník).
Uživatelský avatar
Pohledem sráží vrány
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 01, 2013 1:04 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek od Pohledem sráží vrány »

omluva se přijímá :wink: díky za tip, zkusím trošku prohrabat harampádí v dílně a třeba se mi podaří najít něco použitelného... :)
Odpovědět