Dřevo na šípy

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Dřevo na šípy

Příspěvek od Eagle-Eye »

Chtěl jsem se zeptat, jaké dřevo, u nás dostupné, je použitelné na výrobu šípů. Vím o svídě krvavé, předpokládám, že by šla líska a vrba ale zajímají mě zkušenosti s tou vrbou a lískou.
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Ahoj, používal jsem šípkový keř- šlahouny, toto dřevo je super a sbírá se na podzim až zima. Dále vrbový pruty, ale při nárazu se ratiště zlomí, jsou křehké .. Já používal délku šípu od lokte k malíčku.. Luk dlouhý do pasu a to 112cm..
Dělal sem šípy i z rákosu, ale sou ještě více křehčí než vrbové..
Použiješ li šlahouny šípkového keře , mají průměr jako tužka, uřízneš, odstraníš nožem kůru i s trnama loupáním, uřízneš délku a záleží pokud šíp má hrot - přiděláš hrot k užšímu konci dřeva, třeba vsadíš hřebík s menčí hlavičkou do roštěpu..
Musíš ořezat kraj užšího konce.
Na opačný silnější konec zhotovíš zářez aby tětiva splynula s šířkou zářezu hlavište..Prut pořát narovnávej a otáčej jako kdyby si se koukal dalekohledem dokavat neuschne, suchý už nenarovnáš.. Prostě narovnáváš a narovnávás otáčením v prstech..Věnuj se mu narovnáváním cca 4 dny..
Pak omotej knoflíkovou nití hlaviště - tím ho zpevníš a neroštípnese při střelbě..Omotané nití hlaviště potři lepidlem Herkules..
Pak přidělej hřebík a než dřevo omotáš režnou nití, zmáčkni kombinačkami dřevěné místo kde se nachází hlavička hřebíku, pak omotej režnou nití a přilep opět Herkulesem..
Přidělej prapory - stačí i kachní, né 3 prapory ale dvě z jedné strany točené...
Prapory sou dlouhé a uší..spirálově přivázané a opět vázání přilepené...
Šíp je určen k inkstintivní sřelbě...
Omlouvám se za pravopisné chyby.
Skušenosti z lískou mám takové že lískové dřevo je váhově těžké na šíp a šíp dříve padá k zemi..
Děkuji Vám....
Odpovědět