celoroční týpí pevná instalace 7m s ozany NETÁHNE

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

celoroční týpí pevná instalace 7m s ozany NETÁHNE

Příspěvek od TasunkoOpaci »

Ahoj lidi,

bez liningu i s liningem vše ok. Ale natáhli jsme ozany A/B a z týpí je udírna. Máte s tím nějaké zkušenosti?

Nebo jak to jinak zateplit?

Jak velkou roli hraje kvalita topného dřeva?

Jako fakt peklo, vypadá to pěkně, izoluje to znatelně lépe, ale je to k ničemu, když zatopíte, tak 1 m nad zemí už cítíte kouř a v 1,5 m slzíte a zdrháte :)
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Tak zrovna kvalita dřeva je pro komfort v týpí zcela zásadní a také je pravda, že hodně dělá atmosferický tlak. K zateplení: někde jsem četl, že se užívala suchá tráva mezi lining a plášť, ale moc tomu neveřím. Smysl by to mělo pouze při extrémním větru a místa pro zimní tábory byla vybírána velmi pečlivě, právě tak, aby týpí podobným věcem nemusela čelit.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

Příspěvek od TasunkoOpaci »

Savage píše:Tak zrovna kvalita dřeva je pro komfort v týpí zcela zásadní a také je pravda, že hodně dělá atmosferický tlak. K zateplení: někde jsem četl, že se užívala suchá tráva mezi lining a plášť, ale moc tomu neveřím. Smysl by to mělo pouze při extrémním větru a místa pro zimní tábory byla vybírána velmi pečlivě, právě tak, aby týpí podobným věcem nemusela čelit.
Jo, teď byla inverze, vítr nešel nikam, a ten vánek se motal a všechno padalo dolů s mlhou, ale dalo se, s liningem trochu horší, ale taky se dalo, ale jak jsme natáhli ozany, tak průšvih ... zkusil jsem teď zespod tunýlky k ohništi vzduchové, ale druhá věc je odvod a ta cirkulace je tam teď v háji s těmi ozany, zkusím to nějak předělat ... a přijít na to
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

No, ty ozany jsou celkem kravina co se autenticity týká. Obzvláště ty střižené do půlkruhu. To prostě nebylo.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

Příspěvek od TasunkoOpaci »

No teď jsme to jakžtakž no rozchodili, vypadá to takhle ...
Přílohy
20201117_182311_upr.jpg
20201117_182311_upr.jpg (262.97 KiB) Zobrazeno 813 x
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

To ohniště obskládané kameny do výšky...takhle to moc tepla nedá. Nejlépe je mít ho přímo na zemi, nikoli zahloubené a okolo placáky aby teplo mohlo do stran.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

Příspěvek od TasunkoOpaci »

JJ jen pak střílí žhavíky jako fakt hodně :) takhle je ten úhel lepší. A to už jsme to ze země zvedli, je to pod úrovní malinko, takže říkáš ještě výš jo? Já udělam lepší fotku ve dne.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Tak topte tvrdým dřevem z listnáčů a bude po střílení. Jako bonus získáš větší výhřevnost.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

Příspěvek od TasunkoOpaci »

Už jdu na to, jen se to blbě shání, jinak čoudit to čoudí, ven tah ok ... ale dovnitř taky no

Tady obrázky ze dneška:
https://photos.app.goo.gl/pn3EEs9mUcjddLHJ7
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Já ti mám dojem, že ten ozan máš namontovaný blbě. Pokud je to tak, že na fotce za ohněm vidím dveře, máš ho přesně naopak a cíp ozanu ti kryje kouřový otvor. Dej ozan tak aby plocha vodorovná se zemí "zastřešovala" zadní část týpí proti dveřím. Kryje tak postel proti dešti a kapkám tekoucím dovniř kolem křížení tyčí a zároveň ti do postýlky odráží teplo. Ten cíp z ozanu bude potom směřovat ke dveřím a uvaž ho co nejvýš do chlopňového otvoru.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

Příspěvek od TasunkoOpaci »

Tak to jsem blázen, ono to totiž nemá žádnou plochu vodorovnou se zemí.

Má to velkej zadní ozan, ten má takovej dvojitej cíp proti dveřím, ale je to taky vyšponovaný co nejvejš a tento kryje "postel" ze které je foceno, která je za ohništěm proti dveřím.

Pak je tam ten druhý menší zpředu od dveří a ten ano, částečně kryje chlopně, mezi nimi vzniká pak takový "šípovitý" otvor do prostoru chlopní a vše je vyšponováno co nejvýš a mezera mezi ozany v nejvyšším bodě je asi 50 cm.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Aha, tak to promiň, viděl jsem jen ten malý. Jak říkám, já s tímto typem ozanu zkušenosti nemám, v týpí používám obdélníkový kus plátna vypnutý nad postelí a tím to vadne.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

Příspěvek od TasunkoOpaci »

Nene to vůbec neva, kritika mi nevadí, jen to chci vyřešit ... takhle to vypadá :) ...
Přílohy
teepee ozany A B schema
teepee ozany A B schema
teepee_typko_ozan_A_B_schema.jpg (65.93 KiB) Zobrazeno 791 x
TasunkoOpaci
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 16, 2020 9:59 am

Příspěvek od TasunkoOpaci »

No, takže viz výše obr. - tohle z praxe moc nefunguje :) ... těžko říct přesně proč, ale vypadá to, že týpko táhne dobře, kouře jde ven hodně, jen stíhá i zůstávat vevnitř je to OK na ležení nebo sezení na zemi!, horší na sezení na lavicích, NENÍ to na vzpřímený postoj v týpí! (a krize přijde, když roztápíte nebo dohořívá oheň)

To možná znamená A) pouze moc malou díru mezi ozany? B) nebo tam rotoruje vzduch nasávaný normálně cestou lining přes ozan vytažený nahoru a smíchaný s horkým odvodem spalin, který možná následně ochladí splaliny a výrazně tak zhorší jejich odvod? .... nic lepšího už mě nenapadá

Takže teď zkusíme cíp ozanu B shodit z kladky, přeložit (tím zkrátit) a přivázat na tyč těsně pod chlopněmi, tím se výrazně zvětší otvor, víc už mě nenapadá ...

Pak jestli to nezabere - tak už jedině jen vyrobit dvojitou/dvojstěnnou komínovou rouru a digestoř :( a tomu se chci vyhnout :( ...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

To co popisuješ je obvyklý stav v týpí, to není vada, ale vlastnost. Problém se zhorošuje nepřímo úměrně k velikosti týpí. Protože obecně platí, že se kouř zdržuje v horních dvou třetinách výšky. Takže pokud chceš uvnitř sedět na lavici je třeba velké týpí a naprosto suché dřevo. Týpí je totiž vymyšleno a konstruováno tak, aby se uvniř sedělo na zemi :-)
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Odpovědět