legíny

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Odpovědět
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Ještě toto http://www.arttex-stavy.cz/main_t2.html
- tento odkaz tuším dával Awe na livinghistory.cz
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Používali indiáni kožušinové leginy ? Či už s chlpom zvonkajšej alebo vnútornej strany.
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Vselijake haleny,poncha a kabaty ano, ale chlupate leginy jsem nikdy nevidel.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Savage: tak jsi spatne koukal :lol:
Jednou vetou to shrnu - kozesinove leginy od Atlantiku k Pacifiku, ale jenom v Subarktiku.... :wink:
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Michal píše:Používali indiáni kožušinové leginy ? Či už s chlpom zvonkajšej alebo vnútornej strany.
Řekl bych, že vzhledem k množství dochovaných exponátů byly kožešinové nohavice velmi ojedinělé. Nicméně se mi podařilo ve svém PC nějaké najít. Tady jsou:

Assiniboine - AMNH
Obrázek

Cheyenne - místo odkud fotka je netuším
Obrázek

Crow - National Geographic
(Nejsem si úplně jistý zda to jsou nohavice, ale jen na přehozený plášť to nevypadá. Spíš to bude něco jako chrániče, které nosili někteří honáci.)
Obrázek
OyunkeThanka
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

OyunkeThanka píše: (Nejsem si úplně jistý zda to jsou nohavice, ale jen na přehozený plášť to nevypadá. Spíš to bude něco jako chrániče, které nosili někteří honáci.)
Ba ne, to budou normálně (nebo spíš nenormálně) klasické leginy s plandákama.
Honácké chapajeros by byly úzké na nohu, na 99% z bílé ovce a navíc se tenhle styl používal spíš na jihozápadě.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Vida vida, jeste ze jsem netvrdil, ze chlupatice vubec neexistovaly. Takhle nejsem uplne za blbce, ze ne?
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

ja nestacim zirat :shock: ... komu vsemu byla zima :lol:
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

No takže ono to také beznádejné s tymi koženými leginámi nebude :roll:
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Řek bych, že to jsou takové rarity. Jak už zmiňoval Awe na "našich irokézech" pro subarktickou oblast možná běžné, ale všude jinde je to vyjímka potvrzující pravidlo.
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Legginy na zimu

Příspěvek od Michal »

Aké legginy preferujete na zimné tábory a harce ? Kožené, alebo vlnené ? Používate aj nejaké návleky, onuce, alebo si vystačíte len s vysokými zimnými mokasínami ?
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Re: Legginy na zimu

Příspěvek od Píta Ominí »

Michal píše:Aké legginy preferujete na zimné tábory a harce ? Kožené, alebo vlnené ? Používate aj nejaké návleky, onuce, alebo si vystačíte len s vysokými zimnými mokasínami ?
U nás jsme preferovali kožené (ale spíše z toho důvodu, že jsme nikdo neměli vlněné :-) ), ale když bal hluboký sníh, tak jsme přes kožené legíny dávali od kolen dolů jakési holeňové legíny z vlněné deky - zapínali jsme to perleťovými knoflíky (něco podobného, jak nosívají trapeři). Myslím, že to není až tak stylovka, ale když si házíš snežnicí sníh na lýtky, tak je to praktické.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Nad takým niečim rozmýšľam aj ja, ale vlna do zimy sa mi javí lepšie. :roll:
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Viki
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 23, 2009 12:52 pm
Bydliště: Kuřim ( Brno )

Lesácké legíny

Příspěvek od Viki »

Ahoj, začínám si vyrábět nějaký oblečení na táboření abych mohl konečně někam vyjet, a po zkouknutí Aweho stránek jsem na vážkách mezi lesákama a prerijníma indiánama. Jen by mě zajímalo jak docílit toho že byly lesácký legíny tak tmavý? jestli to bylo nějak barvený nebo jen extrémě vyuzený? a rád se dozvím cokoliv o lesácích jako ohledně spaní v šeltrech a tak, prériáci když spí v týpí u ohně tak je teplo, ale v tom šeltru musí docela kláda ne? ne že bych byl nějakej zimomřivej nebo tak, ale zajímalo by mě to i ohledně deště.

Díky moc za odpověď, nebo se mi ozvěte na můj mail: ei.viki(zavináč)gmail.com abych o tom mohl s někým pokecat, abych věděl na kterou stranu se přiklonit, prériáků znám docela dost, ale lesáka žádnýho.

Díkec Viki
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lesácké legíny

Příspěvek od Awe »

Viki píše:Jen by mě zajímalo jak docílit toho že byly lesácký legíny tak tmavý? jestli to bylo nějak barvený nebo jen extrémě vyuzený?
já mám tedy legíny barvený. Dobře poslouží vývar z ořechových slupek, pro méně náročné, popř. spěchající, lihové mořidlo na dřevo. Viděl jsem už i "úlet" obarvený sprejem :twisted: , ale na kůži to chytalo takový zvláštní lesk, že hned po prvním pohledu bylo jasné, že "něco je jinak" :wink: ... pak je kromě barvení ještě varianta vyudit, mastit a mastit a mastit a tmavá barva bude brzo... mokasíny jsem tímto způsobem měl úplně černé během týdne. Na legínách to asi bude trvat déle.
Viki píše:a rád se dozvím cokoliv o lesácích jako ohledně spaní v šeltrech a tak, prériáci když spí v týpí u ohně tak je teplo, ale v tom šeltru musí docela kláda ne? ne že bych byl nějakej zimomřivej nebo tak, ale zajímalo by mě to i ohledně deště.
v zásadě platí, že jaký si to uděláš, takový to máš :wink: ... je to taky hodně o zvyku - já raději dneska spím pod plachtou, kde mám přehled co se okolo děje, než v týpí, kde jsem "zavřenej"... a pokud chceš tábořit v přepychu, tak mnohem lepší než týpí je kopule...
Odpovědět